ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" Adıyaman'da TanıtıldıBakanlığımız tarafından hazırlanan ve Türkiye'nin eğitim sisteminde yeni bir dönemin başlangıcı olan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" tanıtım toplantısı Adıyaman Valiliği Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. 

Toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ali Tosun, il ve ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, veliler, sendika ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"nin temel prensipleri, içeriği ve uygulama planı hakkında detaylı bilgiler sunuldu. Ayrıca, modelin farklı eğitim kademelerinde nasıl uygulanacağı da ele alındı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ali Tosun, Türkiye'nin 21. yüzyılda küresel bir güç olma hedefine ulaşmasında kritik rol oynayacak olan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"nin önemini vurguladı. Modelin, ezberci bir yaklaşım yerine beceri, muhakeme ve eleştirel düşünme yetilerine dayalı bir eğitim sistemi sunduğunu belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ali Tosun, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin, zihinsel, sosyal-duygusal, fiziksel ve ahlaki alanları içeren bütüncül bir yapıda becerilerin gelişimini ele aldığını ifade etti. Modelin, öğrenci profili, beceriler çerçevesi, erdem-değer-eylem modeli, sistem okuryazarlığı ve alana ait bilgi kümeleri gibi bileşenlerden oluştuğunu söyledi.

Adalet, hikmet, merhamet, iyilik, doğruluk, çalışkanlık, faydalı olmak ve güzellik gibi değerler üzerinde yükselen bir medeniyet mirasına sahip olan milletimiz, Türkiye Yüzyılı'nda eğitim adına kararlı adımlarla geleceğe hazırlanmaktadır. Türk eğitim sistemi bütün ideolojilerin üstünde millî bir şahsiyetin oluşumuna katkı sağlamak ve millî bilince sahip şahsiyetlerden oluşan bir toplum oluşturabilmek adına ahlaklı, erdemli; milleti ve insanlık için iyi, doğru, faydalı ve güzel olanı yapmayı ideal edinmiş bilge nesilleri hedeflediğini belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ali Tosun, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olduğunu vurgulayarak, yeni müfredatın önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren kademeli olarak okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul beşinci sınıf ve lise dokuzuncu sınıflarda uygulanmaya başlanacağını ifade etti.

Sunumların ardından, katılımcılar "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" ile ilgili soru ve görüşlerini dile getirdiler.

07-05-202407-05-202407-05-202407-05-2024

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.