ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEKSTİL FİRMALARINA "ÇIRAKBUL" WEB UYGULAMASININ TANITIMI YAPILDI

TEKSTİL FİRMALARINA

İşletmelerin istediği nitelikte çırağı bulabilmesi için; Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geliştirmiş olduğumuz Çırakbul web uygulamasının tanıtımının yapılması, ara elaman ihtiyacının karşılanması ve mesleki eğitim merkezi programında karşılaşılan problemlerin çözülmesi için 29.09.2022 tarihinde Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Necmettin Beyaz Başkanlığında Tekstil Ürünleri İmalatı (Hazır Giyim) yapan işletmelerin yetkilileriyle toplantı yapıldı.

Toplantıda; İşletmelerin istediği nitelikte çırağı bulabilmesi, İş arayan gençlerin ise istediği işi bulabilmesi için geliştirilen çırakbul web uygulamasının tanıtımı yapıldı; sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara elaman sorununun çözülmesi için Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan Adıyaman Mimar Sinan Meslek Lisesi bünyesinde Moda Hazır Giyim Alanının açılması ve sektörle iş birliğine gidilerek hazır giyim alanında üretim yapılmasıyla ilgili çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı; işletmelerin hazır giyim sektöründe ihtiyaç duydukları makina yedek parçaların Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan Ürün Geliştirme Merkezinde (ÜRGEM) geliştirilmesi ve meslek liselerinde üretilmesi için istişare yapıldı;

 

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğünün geliştirmiş olduğu Çırakbul web uygulaması şu şekilde çalışmaktadır: 

İşletmeler, Çırakbul web uygulamasına giriş yaptıktan sonra "İşletme Kaydı" menüsünden işletmelerine ait vergi kimlik numarası ve istenen diğer işletme bilgileriyle "İşletme kaydı" oluşturmaktadır.

İşletmeler, "İşletme Kaydı" oluşturduktan sonra "Çırak Talebi" menüsüne giriş yaparak ihtiyaç duydukları alan-dallarda, istedikleri nitelikte çırak talebinde bulunmaktadır.

Bununla birlikte iş arayan ve çıraklık sistemine dâhil olmak isteyen kişiler Üye Girişi menüsünden kimlik numaraları ve diğer kişisel bilgilerini girerek üyelik oluşturmaktadır.

İş arayan ve çıraklık sistemine dâhil olmak isteyen kişiler üyelik oluşturduktan sonra İş ilanları menüsünden kendilerine uygun iş ilanlarına başvuru yapmaktadırlar.

Bununla birlikte İşletmeler, "Çırak Talebi" menüsünden ihtiyaç duydukları alan-dallara iş arayanların yapmış oldukları başvuruları görmekte ve işe alacakları kişiler için işlem tesis edebilmektedir.

İş arayan ve çıraklık sistemine dâhil olmak isteyen kişiler ise "Başvurularım" Menüsünden başvurdukları iş ilanların sonucunu takip edebilmektedir.

İşe alınacak kişiler, işletmeler tarafından, mesleki eğitim merkezi programı uygulayan okullara, yönlendirilerek çıraklık sistemine dâhil edilmektedir.

Çıraklık sistemine dâhil edilen kişiler ortaokul mezunu olup, lise diploma programına kayıt olmuşsa bu kişiler için; 9. , 10. ve 11. Sınıflarda asgari ücretin %30, 12. Sınıfta ise %50'si oranında devlet katkısı verilir. Bu kişiler haftanın 4-5 günü işe, 1 günü okula gider. Mezun olmaları durumunda bu kişilere meslek lisesi diploması + ustalık belgesi + iş yeri açma belgesi verilir.

En az lise mezunu olanlar ise; 27 haftalık Ustalık Telafi Programına dâhil edilir. Bunlar için ise bu süreçte asgari ücretin %50'si kadar devlet desteği verilir.

03-10-202203-10-202203-10-2022

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.