ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tekpınar Eczacıbaşı - TEV İlkokulu Açılışı Sayın Valimiz Dr. Osman Varol ve Hayırseverlerin Katılımıyla Gerçekleştirildi.

Tekpınar Eczacıbaşı - TEV İlkokulu Açılışı Sayın Valimiz Dr. Osman Varol ve Hayırseverlerin Katılımıyla Gerçekleştirildi.

Eczacıbaşı Holding ve Türk Eğitim Vakfı tarafından yapılan Tekpınar Eczacıbaşı ? TEV İlkokulunun açılış töreni Sayın Valimiz Dr. Osman Varol'un teşrifleriyle gerçekleştirildi.

Törene Valimiz Sayın Dr. Osman Varol ile birlikte TEV Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş, Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Emre Eczacıbaşı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ali Tosun, şube müdürleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören protokol konuşmalarıyla devam etti.

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Ali Tosun: "Aziz milletimiz her zaman olduğu gibi kendine yakışan bir sınav vermektedir. Devlet-Millet el ele vererek yaralar hızla sarılmaktadır. Depremden Hatay ilinden sonra en fazla etkilenen il olan Adıyaman'ımızın eğitim öğretim faaliyetlerinin aksamaması için devletimizin verdiği desteklerle beraber hayırsever desteğine de ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu vesileyle eğitime destek olmak isteyen tüm paydaşlarımızı okul ve derslik yapımı için destek ve vesile olmaya davet ediyorum. Sayın Valimizin liderliğinde eğitim camiası olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bizlere emanet çocuklarımızın eğitim öğretim süreçlerinin aksamaması adına durmaksızın çalışmaktayız. İnşallah en kısa sürede toparlanarak eski günlerden daha iyi bir duruma geleceğimize inanıyorum. Bizler eğitim alanında attığımız adımlarla yeni nesilleri daha aydınlık bir Türkiye'nin inşasına hazırlamak için kararlıyız.

Kıymetli öğretmenlerimiz, dünyanın en donanımlı okulları bile sizlerin özverileri olmazsa metruk bir binadan farksızdır. Çocuklarımıza gerçek anlamda ulaşmak, onları bilgiyle ve bilimle donatmak ancak sizlerin özverili çalışmalarıyla mümkündür. Okullar onların ailelerinden sonraki ilk sosyal çevreleridir sizler de yaşamlarının ilk rehberlerisiniz. Sizden öğrendikleri ile yoğruluyor sizin açtığınız kapıdan hayata katılıyorlar. Bu özverili çalışmalarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Sayın Valim;

Destek istediğimiz her konuda eğitimi önceleyen yönetim anlayışınız motivasyonumuzu arttırmış ve yalnız olmadığımızı hissettirmiştir. Güveniniz ve desteklerinizden dolayı eğitim camiası adına şükranlarımı arz ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle dün olduğu gibi bundan sonra da yarının öğretmenlerini, avukatlarını, doktorlarını, mühendislerini yetiştirmeye devam edeceğiz. Bundan daha önemlisi vatanını, milletini, bayrağını seven, örf ve adetlerine bağlı, Türkiye sevdalısı gençler yetiştireceğiz. Okulumuzun köyümüze ve Adıyaman'ımıza hayırlı olmasını temenni ediyor, katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum."ifadelerini kullandı.

Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Şükrü Tekbaş ise yaptığı konuşmada: "Türkiye Eğitim Vakfı ile Eczacıbaşı Grubu'nun iş birliğiyle açılan Tekpınar Eczacıbaşı - TEV İlkokulu'nun açılışında bir araya geldiğimiz için büyük bir gurur ve mutluluk duyuyorum. Türkiye Eğitim Vakfı adına hepinizi selamlıyorum. Bu okulun açılışı, içinde bulunduğumuz zorlu dönemlerde bir umut kaynağı oldu. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutladığımız bu dönemde bu okulda okuyacak öğrenciler ve diğer eğitim kurumlarındaki öğrenciler Türkiye'yi gelecek yüzyıllara taşıyacak olan gençlerimizdir. Eczacıbaşı Grubu'na verdiği destek ve iş birliği için teşekkür ederim. Ayrıca, okulun açılmasında emeği geçen Milli Eğitim Müdürü, Eczacıbaşı Grubu çalışanları ve Türk Eğitim Vakfı çalışanlarına da teşekkür ederim. Adıyaman ilimize ve ülkemize hayırlı evlatlar yetiştireceğine inancım tam. Hepinize başarılar dilerim."ifadelerini kullandı.

Eczacıbaşı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Emre Eczacıbaşı ise yaptığı konuşmada: "6 Şubat depreminin sebep olduğu maddi ve manevi yaraların tamamını sarmak belki mümkün değil. Ama, bölge halkının yaşam koşullarını iyileştirmek, yaşama katılımlarını hızlandırmak, arttırmak bizlerin elinde. Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümüne birkaç gün kala Millî Eğitim Bakanlığı ve kuruluşundan beri yanında yer aldığımız Türk Eğitim Vakfı işbirliğinde Adıyaman Tekpınar Eczacıbaşı - TEV İlkokulunu açmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Eczacıbaşı - TEV İlkokulu, Adıyaman'ın Tekpınar köyünde ana sınıfı ve ilkokul düzeyinde 69 öğrenciye hizmet verecek. Ayrıca, ortaokul öğrencilerinin kullanabileceği bir voleybol sahası da bulunuyor. Bilimsel araştırma tutkusunu destekleyen bir eğitim anlayışıyla, gelecek nesillerin aydınlık bir geleceğe ulaşmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu okulun açılışında emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve öğretmenlere ve öğrencilere başarılar diliyoruz."ifadelerini kullandı.

Sayın Valimiz Dr. Osman Varol ise yaptığı konuşmada: "Bugün burada gerçekten güzel bir günde Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlamamıza birkaç gün kala, depremde oluşan yaralarımızı yavaş yavaş sarmaya başladığımız bir dönemde yapılabilecek yatırımların en önemlisi olduğunu düşündüğüm bir eğitim kurumunun açılış merasiminde böyle güzide bir toplulukla beraber olmanın verdiği mutlulukla memnuniyetle öncelikle hepinize saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyor, hepinize hoş geldiniz diyorum.

Ben özellikle eğitim alanında yapılan yatırımları biraz önce söylediğim gibi en önemli yatırımlar olarak görüyorum. Şöyle ifade etmek istiyorum: Eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce Milli Eğitim Müdürümüz ve ekibiyle çok ciddi bir hazırlık içerisinde yer aldık. Çünkü birçok şeyin telafisi mümkün, ama çocuklarımızın eğitimsiz veya zayıf bir eğitimle geçireceği bir saatin bile telafisi olmayacağına inanıyoruz. Bu felsefede çalışıyoruz. Dolayısıyla, çocuklarımızın önceki standartlarının kesinlikle altına inmeden, belki ikili eğitime döndüğümüz noktalar oldu, ama bu standardı mümkün olduğu kadar yüksek tutarak eğitim-öğretim yılına başlamasını hedefledik. Öğretmen sayımız geçen yıldan daha fazla oldu, sağ olsunlar, hükümetimiz bu konuda çok ciddi yardımcı oldu, güçlü bir atamayla şu an geçen yıldan daha fazla öğretmenimiz var, eğitim ordumuz güçlendi. Diğer taraftan, özellikle geçici barınma alanlarındaki vatandaşlarımızın hiç sıkıntı çekmemesi, çocuklarımızın problem yaşamaması için eğitimle ilgili çok ciddi tedbirler aldık. Bu arada hayırseverlerimiz, STK'larımız büyük destekler verdiler ve bizim için çok büyük bir sınav olan eğitim-öğretim yılının başlangıcına geldik.

Şunu ifade etmek istiyorum: depremden önce 169.000 öğrencimiz vardı. Eğitim-öğretim yılına da yaklaşık 142.000 öğrenciyle başladık. Ama bunun iyiye gideceğini biliyorduk. Bugün size sevinerek ifade ediyorum ve bunu söylediğimde bir çocuğun sevinç kapısını hissediyorum. Depremden önceki toplam öğrenci sayımızda sadece %5 buçuğunu kaybederek 161.500 öğrenciyle eğitim öğretime devam ediyoruz. Büyük yıkıma uğramış bir şehrin sadece %5 buçuk öğrenci kaybıyla ve kronik bir sorun yaşamadan eğitim-öğretim dönemine başlamış olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Ve bu çıtayı koyduğumuz yerden aşağı indirmemek için de çok yoğun bir şekilde arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Ben bu sürece katkısı olan genel olarak tüm paydaşlara, bugün burada özel olarak da açılışını yaptığımız bu okulun buraya yapılmasına vesile olan başta Eczacıbaşı grubu'na ve Türk Eğitim Vakfı'nın hem yöneticilerine hem çalışanlarına huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Hep böyle güzel vesilelerle, güzel programlarda, hayırlı işlerle bir araya gelmek dileğiyle hepinizi tekrar saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum." İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından okulun yapımına katkıda bulunan hayırseverimize Valimiz Sayın Dr. Osman Varol tarafından plaket takdim edildi.

Protokol konuşmaları ve okul öğrencilerinin okuduğu şiirlerden sonra halk oyunları gösterisi yapıldı.

Tekpınar Eczacıbaşı  - TEV İlkokulunun açılışı Valimiz Sayın Dr. Osman Varol ve protokol üyelerinin açılış kurdelesini kesmesi ile gerçekleştirildi.

Açılışın ardından Valimiz Sayın Dr. Osman Varol ve protokol üyeleri okulda incelemede bulundu. Sınıflara girerek öğretmen ve öğrencilerle görüşen Valimiz Sayın Dr. Osman Varol, yeni eğitim yuvalarının hayırlı olması temennisinde bulundu.

24-10-202324-10-202324-10-202324-10-202324-10-202324-10-202324-10-202324-10-202324-10-202324-10-202324-10-202324-10-2023

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.