ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Taslak Ders Kitabı ve Eğitim Aracı İnceleme Semineri

Taslak Ders Kitabı ve Eğitim Aracı İnceleme Semineri

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ramazan Aşcı, Talim ve Terbiye Kurulu tarafından İlimiz Perre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine bağlı olan Uygulama Oteli ve Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünde düzenlenen "Ders Kitabı İnceleme Semineri"nin açılış törenine katıldı.

 

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının görevleri kapsamında yürürlüğe giren 14.10.2021 tarihli ve 31628 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği doğrultusunda ders kitaplarının nitelikleri, inceleme ve değerlendirme süreçleriyle birlikte bu süreçte görev alan panelistlerde aranan niteliklerde düzenlemeler ve inceleme ücretlerinde iyileştirmeler yapılmıştır.

 

Bununla birlikte ilgili Yönetmeliğin 17. maddesinin birinci fıkrasında "Başkanlıkça, inceleme işleminde görevlendirilecek alan eğitimcileri/uzmanları, dil inceleme uzmanları, tasarım inceleme uzmanları ve çoklu tasarım inceleme uzmanlarının kayıt, seçme ve görevlendirilme işlemlerinin yapılmasını sağlayacak bir panelist veri tabanı oluşturulur. Başkanlık, veri tabanı sistemine panelist adaylarının kayıt yaptırmaları için duyuru yapar. Başkanlıkça yapılacak duyurular doğrultusunda panelist adayları veri tabanına kayıt yapabilir." hükmüne yer verilmektedir. Bu doğrultuda taslak ders kitaplarının inceleme ve değerlendirme işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak kitap inceleme sistemi Türkiye'deki tüm akademisyen ve öğretmenlere açılarak hayata geçirilmiştir. 

 

İlgili Yönetmelik doğrultusunda belirtilen şartları ve nitelikleri taşıyan kişiler başvurularını "http://kitapinceleme.meb.gov.tr" internet adresi üzerinden yapmışlardır. 

 

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına ait kitap inceleme veri tabanı sistemine kayıt yaptıran panelist adaylarının taslak ders kitabı inceleme/değerlendirme eğitimlerini gerçekleştirmek amacıyla görev yaptığı illerde yüz yüze "Taslak Ders Kitabı ve Eğitim Aracı İnceleme Semineri" düzenlenecektir. Belirlenen illerde eğitime alınması uygun bulunan panelist adayları eğitime katılacaklardır.

 

Toplam 37 ilde yapılacak olan bu yüzyüze eğitimler devam etmekte olup 14-15 Eylül tarihlerinde Adıyaman ilimizde yapılmaktadır.

 

Adıyaman ilimizde toplam 233 öğretmenimize eğitim verilmesi planlanmaktadır.

14-09-202214-09-202214-09-202214-09-2022

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.