ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohamed Rizci Hassen, Sri Lanka'da Şehit olan Yiğit Ali Çavuş için yaptırılan okulu ziyaret etti.

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohamed Rizci Hassen, ülkesinin başkenti Colombo'da bombalı terör saldırısında şehit düşen Yiğit Ali Çavuş'un mezarını ziyaret ederek, çiçek bırakıp dua etti.
Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohamed Rizci Hassen, Sri Lanka'da Şehit olan Yiğit Ali Çavuş için yaptırılan okulu ziyaret etti.

2019 yılında Sri Lanka'nın başkenti Colombo'da yaşanan bombalı terör saldırısında, Türk inşaat firmasının çalışanı İnşaat Mühendisi Yiğit Ali Çavuş ve Elektrik Elektronik Mühendisi Serhan Selçuk Nariçi şehit düşmüştü.

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohamed Rizci Hassen, eşi Husna ve oğlu Rageep Hassen ile birlikte Adıyaman'a geldi. Adıyaman Belediye Mezarlığında bulunan şehitliği ziyaret eden Büyükelçi Hassen, Şehit Yiğit Ali Çavuş'un kabrine çiçek bıraktı. Burada dua okuyan Büyükelçi, cami imamının Yasin-i Şerif okumasının ardından buradan ayrıldı.

Mezarlıkta gazetecilere açıklamada bulunan Büyükelçi Hassen, "Yiğit Ali Çavuş'un mezarını ziyaret etmek üzere Adıyaman'a geldiğimiz için çok mutlu olduk. Özellikle Sri Lanka halkı olarak bir yazılı açıklamadan öte buraya gelerek, kardeşimizin kabrini ziyarete ederek onun kabri başında dua okumak istedik. Türkiye'de uzun süredir görev yapıyorum. 2019 yılında yaşanan terör saldırısının olmasını elbette hiç kimse istemezdi. Adıyamanlı iki şehit kardeşimizin kabrini, ailesini ziyaret etmek bizler için büyük bir onurdur. Rabbim bir daha insanlara böyle acılar yaşatmasın" şeklinde konuştu.

Oldukça duygusal bir an yaşadıklarını ifade eden şehit Yiğit Ali Çavuş'un yakını Ali Turhan ise "Büyükelçi ve ailesinin Adıyaman'a gelmeleri bizleri onurlandı, gururlandırdı. Kendisine ve ailesine teşekkür ediyorum" dedi.

Hassen, mezarlık ziyaretinin ardından şehidin çalıştığı ENKA firması tarafından Adıyaman'a yapılan 24 derslikli, Şehit Mühendis Yiğit Ali Çavuş Anadolu Lisesini ziyaret etti. Ziyarete İl Milli Eğitim Müdür Vekili Kazım Çoban ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Altındal da eşlik etti.

Büyükelçi Hassen, Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde diğer şehit, Elektrik Elektronik Mühendisi Serhan Selçuk Nariçi'nin kabrini ve ailesini ziyaret etmek için ilçeye hareket etti.

09-02-202109-02-202109-02-202109-02-202109-02-2021

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.