ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonu Yıl Sonu Toplantısı Yapıldı.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonu Yıl Sonu Toplantısı Yapıldı.

Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin il düzeyinde planlanması ve kurumlar arası iş birliğinin sağlanması amacıyla Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonu yıl sonu toplantısı Milli Eğitim Müdür Vekili Kazım Çoban başkanlığında, Özel Eğitim ve Rehberlik'ten Sorumlu Şube Müdürü Hamza Çelenk ve  Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonunun katılımı ile yapıldı.

Adıyaman TOBB Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapılan toplantıda 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında yapılan çalışmalar ve İl Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışmanlar yıl sonu toplantısında alınan kararlar değerlendirildi. Tercih Danışmanlığı kapsamında 2021 LGS Ve YKS için tercih dönemlerinde yapılacak çalışmalar hakkında görüş alış verişi yapıldı. 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında yapılacak çalışmaların genel bir çerçevede görüşülerek 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı yerel hedefler belirlendi.

Toplantıya ilişkin ilimizde icra edilecek bir takım kararlar alındı.

1-) LGS ve YKS tercihleri; öğrencinin yetenek, ilgi ve değerleri doğrultusunda öğrencinin ve ailenin hoşnut kalacağı şekilde yapılacaktır.

2-) LYS ve YKS tercih döneminde yapılacak rehberlik hizmetlerinde bulaş riskini en az seviyede tutmak adına RAM'lar ve okullar gerekli hazırlıkları ve çalışmaları yapacaktır.

3-) İl-ilçe Koordinasyon Kurulu başkanlığında her Ortaokul ve Liselerimiz kendi okullarında her rehber öğretmenini bir bağımsız birim olacak şekilde oluşturacak okulda birden fazla rehber öğretmen varsa birden fazla birim olacak şekilde planlayacak tercihler bakanlığın isteği  ile EBA üzerinden gerçekleştirilecektir.

4-) RİBA sonuçlarının değerlendirilmesi neticesinde; bakanlığımızın genel hedefleri henüz belirlememesinden kaynaklı yerel hedeflerin seçimini Eylül ayında sene başı il yürütme komisyon toplantısında belirlenecek.

5-) Salgın nedeniyle öğrencilerimizin manyetik ekranda çok vakit geçirmelerinden kaynaklı   bir takım problemlerin önüne geçmek için bilinçli teknoloji kullanımı rehberlik servislerince ele alınmalıdır.

6-) Pandemi sürecinden kaynaklı oluşan okul fobisinin önüne geçmek için zengin içerikler hazırlanıp eğitim öğretim başlamadan öğrencilerimize ulaştırılacaktır.

7-) İhmal istismar ve mahremiyet konusu işlenirken içeriğin bakanlığın paylaştığı bilgiler çerçevesinde işlenecek tartışmaya mahal verecek farklı yerlerden konu içeriği alınmayacaktır.

30-06-202130-06-202130-06-2021

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.