ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonu Toplantısı Yapıldı

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonu Toplantısı Yapıldı

Özel Eğitim ve Rehberlikten Sorumlu Şube Müdürü Hamza Çelenk'in başkanlığında yapılan toplantıya, ilçelerin özel eğitim ve rehberlikten sorumlu şube müdürleri ve il komisyon üyeleri katıldı.

 

Yıl içerisinde yapılacak rehberlik çalışmalarının planlandığı toplantıda, pandemi süreci ile beraber üzerinde durulması gereken öğrenci motivasyonu, okul fobisi, verimli teknoloji kullanımı, bağımlılıklar ve psiko-sosyal rehberliği noktasında kararlar alındı. Bu yıl rehberlik hizmetlerinde çalışma programlarını motivasyon ile yetenekler, mesleki ile ilgili değerleri bulma hedefleri yerel hedef olarak belirlendi.

 

Yeni Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği, RAM yönergesi ve etik yönergelerin konuşulduğu toplantıda, Milli Eğitim Şube Müdürü Hamza Çelenk, Bakanlık tarafından genel hedef olarak belirlenen 'Psikolojik Sağlamlık ve Bilinçli Teknoloji Kullanımı' hedeflerinin de göz önüne alınarak okullarımızın özel hedeflerini belirlenmesi gerektiğini söyledi. Komisyon üyelerinin katkı sunduğu toplantı, iyi niyet dilekleriyle sona erdi.

Toplantıda şu kararlar alındı:

ALINAN KARARLAR

 

 1. 14.08.2020 tarihinde yayınlanan ve güncellenen Milli eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği, Rehberlik ve Araştırma Merkezi yönergesi ve Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Etik yönergesi çerçevesinde iş ve işlemlerin dikkatle takip edilmesi.
 2. Pandemi süreci göz önüne alınarak okul rehberlik servisler ve Rehberlik Araştırma Merkezlerince psikososyal rehberlik hizmetlerinin aksatılmadan uygulanması,
 3. Tüm ilçelerimizde bir an önce Psikososyal Koruma, Önleme ve Krize Müdahale ekiplerinin onaylarının alınıp iletişim bilgilerinin İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilmesi,
 4. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından belirlenmiş olan genel hedefler doğrultusunda "Psikolojik Sağlamlık" ve "Bilinçli Teknoloji Kullanımı" konuları ile ilimizin RİBA anketleri ve il danışma komisyonu toplantısında istişare ile karara bağladığı "Yetenekler, Mesleki İlgi ve Değerlerini Tanıma'' ile  "Motivasyon'' başlıkları  PDR Çerçeve Planına işlenmesi ve uygulanması.      
 5. RİBA sonuçlarına dayanak okulların belirlediği Özel Hedeflerin ivedilikle okul müdürünün kişisel mebbis'inden e-rehberliğe işlenmesi.
 6. Değişen koşullarda Rehberlik Araştırma Merkezlerimizin rehberlik Bölüm Başkanlıklarınca yapılabilecek PDR hizmetleri konusunda, e- yayın içerikli öğrenci, veli ve öğretmene yönelik motivasyonu artırıcı içeriklere ağırlık verilmesi ve bu içeriklerin diğer ilçelerle paylaşılması.
 7. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine giden öğrencilerin devam ve takibi ile Okuldaki diğer kaynaştırma öğrencilerinin izlenmesi ve BEP çalışmalarının titizlikle ele alınması ve Özel Eğitim Amaçlı İnceleme ve değerlendirme için Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'ne gönderilen öğrencilerin Eğitsel Tanılama İstek Formu düzenlemesinin hassasiyetle ele alınması ve işlemlerin mevzuat doğrultusunda yürütülmesinin sağlanması.
 8. E-Rehberlik modülünün veri takibi açısından aktif kullanılması.
 9. İlimizde ihtiyaçlar doğrultusunda açılacak olan Özel eğitim sınıfları, özel eğitim okulları ve BİLSEM ...vb gibi kurumsallaşmalara gerekli desteğin verilmesi.
 10. Hizmet içi eğitim kurslarına ilişkin olarak okul öncesi ve ilkokullarda çalışan PDR öğretmenlerinin "yaratıcı drama ve resim yorumlama'' konusunda ihtiyaçlarının karşılanması.
 11. Eğitimde şiddetin önlenmesi ve  risklerin azaltılması çalışmalarına gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve bu hususta "akran zorbalığı ve kadına şiddet''  konularına bakanlığın Genel Müdürlüğümüzün kullandıkları içerikler kullanılarak yer verilmesi.

 

29-09-2020

29-09-202029-09-202029-09-202029-09-2020

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.