ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖZEL EĞİTİM KURUM VE OKUL MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPILDI

ÖZEL EĞİTİM KURUM VE OKUL MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPILDI

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim- Öğretim yılı içinde yapılacak olan çalışmaların planlanması ve eşgüdümünün sağlanması için özel eğitim kurum ve okul müdürleri ile bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yapıldı.

Malazgirt Özel Eğitim Uygulama Okulu toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hamza ÇELENK başkanlık etti. Özel Eğitim Uygulama Okulu müdürleri, Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürleri ve Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) müdürleri ve bölüm başkanlarının katıldığı toplantıda üç başlık altında guruplar oluşturuldu. İlk gurupta Rehberlik Araştırma Merkezlerince yıl içinde rehberlik yerel hedefleri kapsamında yapılacak faaliyetler, özel eğitim gereksinimi duyan bireylerin değerlendirilmesinde dikkat edilecek hususlar ele alındı.

İkinci gurupta özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördükleri Bilim ve Sanat Merkezlerinin (BİLSEM) atölye çeşitliliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar ve merkezler arasındaki eşgüdümün ne şekilde yapılacağı planlandı

Üçüncü gurupta ise özel eğitim okullarında yerleştirme, gerek duyulan materyal ihtiyacı ve mesleki eğitimin kalitesinin artırılması, özel eğitim meslek okullarında sunulan eğitimin niteliğinin geliştirilmesi, özel eğitim meslek okullarındaki mesleki eğitimler, meslek edinme atölyelerinin standartları ve işleyişleri, mesleki eğitimde görünürlük, mezun öğrencilerin eğitim aldıkları meslek alanlarında istihdamları, mezunların izlenmesi, işletmelerde uygulamalı beceri eğitimi konu başlıkları değerlendirildi.

Ayrıca; özel eğitim paydaşlarının özel eğitim konusunda öğretmen yeterliliklerinin artırılması için öğretmenlere yönelik olarak çalışma kitapları ve dijital içerikler oluşturma, engelli öğrencisi bulunan ailelerin özel eğitim konusunda farkındalıklarının artırılması için engel türlerine uygun olarak iletişim, sosyalleşme ve mahremiyet eğitimlerinin verilmesi kararlaştırıldı.

Özel eğitim hizmetlerinin etkili bir şekilde sürdürülmesi için okullarda bulunan destek eğitimi odalarının donatımının arttırılması, özel eğitim sınıflarının yapısal olarak onarım ve ihtiyaçları olan bütün eğitim öğretim materyalleri ile donatımı yapılması, Eğitim-öğretim faaliyetlerinde ise, teknolojinin etkin kullanımı sağlamak ve bakanlığımızın engelli bireyler için özel olarak hazırlanmış eğitim programı kullanılması, uzmanlar tarafından idareci ve öğretmenlere, performans belirleme teknikleri, BEP hazırlama yöntemleri, dezavantajlı öğrenciler ile iletişim teknikleri, krize müdahale, yeni eğitim yöntem ve uygulamaları konularında eğitimler verilmesi planlandı.

19-09-202219-09-2022

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.