ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Gururumuz Alper Gezeravcı Adıyaman'da Öğrencilerle Buluştu

Milli Gururumuz Alper Gezeravcı Adıyaman'da Öğrencilerle Buluştu

Ülkemizin gururu ilk milli astronotumuz Alper Gezeravcı, Adıyaman Perre Uygulama Oteli Konferans Salonunda öğrencilerle bir araya gelerek uzay yolculuğunun detaylarını anlattı.

Müdürlüğümüz tarafından "Gelecek İçin Bugünden" sloganıyla yönetici ve öğrenci akademileri kapsamında düzenlenen konferansa katılan Gezeravcı, uzayda geçirdiği 14 günlük süreyi ve yaşadığı deneyimleri öğrencilerle paylaştı. Gezeravcı, uzayda nasıl beslendiklerini, dinlendiklerini, spor yaptıklarını ve bilimsel çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Al Bayrağımızı Göklerin Ötesine Taşıyan İlk Türk Astronotumuz Alper Gezeravcı'nın Adıyaman'da olmasından duyduğu memnuniyeti belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ali Tosun: "Bugün burada, ilk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı'nın deneyimlerinden yola çıkarak uzay keşfinin önemini ve uzayın insanlık için ne ifade ettiğini daha derinlemesine anlamaya çalışacağız. Alper beyin, Türk halkının uzaya olan ilgisini ve ülkemizin uzay alanındaki potansiyelini simgeliyor. Onun deneyimleri, gençlerimize ve toplumumuza uzay keşfi ve bilimin önemini vurgulamak için güçlü bir araçtır. Cesareti, azmi ve bilgi birikimi, gençlere ilham vererek onların kendi potansiyellerini keşfetmeye yönlendirecektir. Uzayın sınırlarını aşmak için gereken beceriler ve bilgi, gençlerimizin eğitiminde ve yetiştirilmesinde önemli bir yer tutmalıdır." İfadelerini kullandı.

Öğrencilerin ve katılımcıların büyük bir coşkuyla karşıladıkları ilk uzay yolcumuz Alper Gezeravcı "Bu haklı gururu detaylarıyla sizlerle paylaşmak bir lütuf değil, sizlere anlatmak bizlerin boynumuzun borcudur. Çünkü bu görevin hak sahibi, öznesi, merkezi sizlersiniz. Türkiye Cumhuriyeti 100 yıllık tarihinde ilk defa yapmış olduğu bu uzay görevinde birleşmiş milletlerin bünyesinde bayrağını dalgalandıran 193 tane ülke olmasına rağmen kendi insanını uzaya gönderebilmiş ve uzayda bilimsel çalışmalar yapabilmiş 22'nci ülke oldu."

Gezeravcı, 6 Şubat depreminde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek, "Ayakta kalma azminizle, duruşunuzla hepimizi duygulandırdınız ve verdiğiniz mücadele hepimize ilham kaynağı oldu." dedi.

2018 yılında Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından uzay hedeflerinin paylaşılması konularında da bilgi veren Gezeravcı, "Bugün burada mutluluğunu ve gururunu yaşadığımız, sizlerle paylaştığımız uzay alanındaki başarımız, 10 hedeften sadece birisidir. Yakın tarihte hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelecek olan uzayla ilgili ülkemizin gerçekleştirdiği, mutluluğunu ve gururunu yaşayacağımız nice haberleri duymaya devam edeceğiz." dedi.

Gezeravcı, organizasyondan ve programa katkılarından dolayı Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğüne de teşekkür etti.

09-05-202409-05-202409-05-202409-05-202409-05-202409-05-202409-05-202409-05-2024

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.