ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Gönen, mesleki eğitim programı merkezlerini ziyaret ediyor.

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Gönen, mesleki eğitim programı merkezlerini ziyaret ediyor.

Adıyaman'da bulunan tüm meslek liselerinde "Mesleki Eğitim Merkezi Programı" açıldı. Mesleki ve akademik hedeflerine ulaşırken bir şekilde örgün eğitim dışı kalmış veya sonradan meslek edinip yeterliliklerini belgeleyememiş kişiler için açılan mesleki eğitim merkezlerinde ustalık, kalfalık ve çıraklık eğitimleri verilerek istihdam ve iş hayatına yönelik çözümlerin üretilmesi amaçlıyor.

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Gönen, bu kapsamda öğrenci alımı yapan Adıyaman Ticaret ve Mesleki Anadolu Lisesinde incelemelerde bulundu.

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Gönen, okulun fiziki yapısı ve atölyeleri, eğitim durumu, ara tatilde gerçekleştirilen hazırlık çalışmaları ve planlanan projeler hakkında okul müdürü Hacı Kamil Kadıoğlu'ndan bilgi aldı.

Mesleki Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Necmettin Beyaz'ın eşlik ettiği ziyarette mesleki eğitimi programına başvurmak için gelen öğrencilerle sohbet etti.

Mesleki eğitimin önemini her kitleye titizlikle anlatmak durumunda olduklarını aktaran Gönen, "Bakanlığımız, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara elaman ihtiyacını gidermek ve genç işsizliği önlemek için tüm meslek liselerinin bünyesinde mesleki eğitim merkezi programı açmış ve bu programlara ülke genelinde yoğun ilgi gösterilmekle birlikte ilimiz özelinde de paydaşlar tarafından ciddi oranda talep görmüştür.

Açılan bu programla, meslek liselerinde olduğu gibi 9. Sınıftan 12. Sınıfa kadar öğrenim görülmekte ve meslek lise diploması, ustalık belgesi ile iş yeri açma belgesi alınmaktadır. Bununla birlikte 9, 10 ve 11. sınıfta öğrenim gören çırak öğrencilere, asgari ücretin %30'u olan 1.275 TL, 12. Sınıfta öğrenim görenlere ise %50'si olan 2125 TL devlet desteği ödenmektedir. Ayrıca programa kayıtlı olan çırak öğrencilerin SGK primleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

26.11.2021 tarihinde Adıyaman İlinde mesleki eğitim merkezi programına kayıtlı olan çırak öğrenci sayısı 1.650 iken, Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalarla, bu sayı 5.474'e yükselmiştir. Bunun sonucu olarak Adıyaman İli, 81 İl içerisinde ilk 20'lerde yer almıştır.

Mesleki eğitim merkezi programına kayıtlar devam etmektedir, kayıtlar için zaman sınırlaması yoktur. En az ortaokul mezunu olan veya liseyi terk eden veya lisede öğrenim görenler kayıt olabilir. En az lise mezunu olanlar ise; 27 haftalık Ustalık Telafi Programına dâhil edilir. Mesleki eğitim merkezi programına kayıtta yaş sınırı yoktur." dedi.

Daha sonra öğretmenlerle bir araya gelerek ara tatil sonrası istişare ve değerlendirmelerde bulunan Gönen, mesleki eğitimin artık sorunlarla ön plana çıkan değil, akademik olarak başarılı öğrencilerin tercih ettiği eğitim türüne dönüştüğünü belirtti.

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Gönen, Adıyaman Ticaret ve Mesleki Anadolu Lisesi Müdürlüğümüzün Teknofest'te gösterdiği başarılardan dolayı Milli Eğitim Bakanlığımızdan tarafından gönderilen teşekkür belgesini Okul Müdürü Hacı Kamil Kadıoğlu'na tevdi ederek yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

09-02-202209-02-202209-02-202209-02-202209-02-202209-02-2022

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.