ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Gönen, Değişim ve Eğitim Programları kapsamında Amerika'da okuyacak olan Altınşehir Anadolu Lisesi Öğrencisi Asude Doğan'ı kabul etti.

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Gönen, Değişim ve Eğitim Programları kapsamında Amerika'da okuyacak olan Altınşehir Anadolu Lisesi Öğrencisi Asude Doğan'ı kabul etti.

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Gönen, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığının kültürlerarası anlayışın gelişmesi amacıyla belirli ülke öğrencilerine yönelik uyguladığı; Kennedy-Lugar Gençlik Değişim ve Eğitim Programları (Kennedy-Lugar Youth Exchange and Study Programs - YES) kapsamında burslu değişim öğrencisi olmayı hak kazanan Altınşehir Anadolu Lisesi öğrencisi Asude Doğan, Okul Müdürü Yaşar Uslu ve Danışman Öğretmeni Sultan Bucak'ı kabul etti.

Kennedy-Lugar Gençlik Değişim ve Eğitim Programları (Kennedy-Lugar Youth Exchange and Study Programs - YES) Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'nın kültürlerarası anlayışın gelişmesi amacıyla belirli ülke öğrencilerine yönelik bir yıl süre ile ABD'li ailelerin yanlarında kalmak ve lise eğitimine devam etmek suretiyle sunduğu burslu değişim programıdır. YES Programları, kültürlerarası değişim deneyiminin yaşanması yoluyla karşılıklı anlayışa dayanan ortak ilgi alanlarının ve değerlerin gelişimine katkıda bulunmakta, öğrencilere Amerikan toplum ve kültürünü tanıma, liderlik vasıflarını geliştirme ve kendi ülkelerini tanıtma fırsatı sunmaktadır. 40'a yakın ülkede sürdürülmekte olan YES Programlarının Türkiye'deki yürütücüsü Türk Kültür Vakfı (TKV)'dır. Programa katılan öğrencilerin Amerikan toplumunu, kültürünü,  kurumlarını daha yakından tanımaları, kendi kültür ve deneyimlerini paylaşmaları, kişisel gelişim fırsatlarını değerlendirmelerini, program süresince edinmiş oldukları bilgi ve deneyimi kendi ülkelerinde hayata geçirmeleri beklenmektedir. TKV, YES Programları aracılığıyla 2003'den bu yana her yıl aralarında görme ve fiziksel engelli öğrencilerimizin de bulunduğu yılda ortalama 45 öğrenciyi ABD'ye gönderir.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından sağlanan YES Bursları öğrencilerin vize, seyahat, sağlık sigortası, aile yerleştirme, okul ve oryantasyon kampları masraflarını karşılamaktadır. Öğrencilere program süresince her ay bir miktar cep harçlığı desteği sağlamaktadır. Ayrıca, Öğrenciler YES Programı süresince diş, göz, estetik harcamaları ve kalıtsal hastalıkları dışındaki her türlü sağlık harcamalarını karşılayan kapsamlı bir sağlık sigortasına sahiptirler.

Altınşehir Anadolu Lisesi 10. Sınıf Öğrencisi Asude DOĞAN, Türkiye'den birçok öğrencinin başvuruda bulunduğu Kennedy-Lugar Youth Exchange and Study (YES) Program (Kennedy-Lugar Gençlik Değişim ve Eğitim (YES) Programı)'ına başvurmuş ve beş aşamalı değerlendirme sürecini başarı ile tamamlamıştır. 2022-2023 eğitim öğretim yılını Amerika'da yerel bir lisede sürdürecektir. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen bu programa öğrencimiz burslu olarak katılmaya hak kazanmıştır.

Bu anlamda, Adıyaman'dan ilk kez ABD'ye lise düzeyinde eğitim alması için öğrenci gönderen okul olma gururunu yaşayan Altınşehir Anadolu Lisesi ekibini kabul eden Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Gönen, öğrencimizin ülkemizi ve ilimizi başarıyla temsil edeceğine inandığını belirterek, başarılarının devam etmesini diledi.

15-11-202115-11-2021

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.