ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Gönen, 23 Nisan İlkokulu 4.sınıf öğrencilerinin hazırladığı "Milli Kültür Sergisi"nin açılışını yaptı.

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Gönen, 23 Nisan İlkokulu 4.sınıf öğrencilerinin hazırladığı

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Gönen, 23 Nisan İlkokulu 4.sınıf öğrencilerinin hazırladığı "Milli Kültür Sergisi"nin açılışını yaptı.

23 Nisan İlkokulu 4. Sınıfında okuyan küçük öğrenciler Sosyal Bilgiler dersi "Ailesi ve çevresindeki milli kültürü yansıtan öğeleri fark eder" kazanımıyla ilgili olarak, " Milli Kültür Sergisi" hazırladılar.

Öğrenciler yöresel kıyafetleri içerisinde, atalardan miras kalan gelenek ve göreneklerden el sanatlarına, ev eşyalarından halk oyunlarına kadar kültürü oluşturan pek çok öğeyi sergide tanıttı.

Serginin açılmasına öncülük eden beş 4. sınıf öğretmeni adına konuşan Okul Müdürü Sadık Tunç,"Her milletin kültürü kendine özgüdür. Milli kültür bir milleti diğer milletten ayırır beraberinde güçlendirir. Milli değerlerimiz aslında bizim geleceğe Milli kültürümüzü oluşturmaktadır. Değerlerimiz ile değerliyiz. Biz de Sosyal Bilgiler dersi ünitesi çerçevesinde milli değerlerimiz milli kültürlümüz ünitesini öğrencilerimize yaşayarak öğretmek açısından öğrencilerimizle birlikte böyle bir sergiyi açtık" dedi.

Sergiyi gezen diğer sınıf öğrencileri geçmişte kullanılan mutfak eşyaları, kıyafetler, ev eşyaları ve paraları daha yakından tanıma fırsatı buldu. Sergide, baston, kömürlü ütü, gaz lambası, Adıyaman el halısı, ibrik, çaydanlık, kahve değirmeni ve bakır ürünler öğrenciler tarafından ilgiyle incelendi.

Serginin açılış kurdelasını kesen Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Gönen, "Bu gün öğrencilerimizin hazırladığı kültürel miras ögeleri konulu serginin açılışını yaptık. Kültürel mirasın nesilden nesile aktarılması kültürün korunması açısından önemli bir konudur, geçmişten günümüze kadar yaşatılmış değerlerimizin gelecekte de var olabilmesi gençlerimize bu bilinci aşılamaktan geçer. Bu bağlamda biz öğretmenlere; anne ve babalara önemli görevler düşmektedir. Bu serginin düzenlenmesinde emeği geçen başta öğrencilerimiz olmak üzere desteklerini esirgemeyen öğretmenlerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum."dedi.

Öğrencilerin, öğretmenlerin ve çok sayıda velilerin katıldığı sergide yöresel yemekler, tarihi eşyalar yoğun ilgi gördü.

05-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-2021

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.