ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Alagöz, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kuruluna Müdürlüğümüzün AB Erasmus+ Projeleri hakkında bilgi sundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, Sayın Valimiz Mahmut Çuhadar başkanlığında toplanan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısına katıldı. Toplantıda Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Avrupa Birliği Erasmus+ Projeleri kapsamında yapmış olduğu akreditasyon başvurusunun Ulusal Ajans tarafından kabul edildiği bilgisi Sayın Valimiz ve kurul üyelerine sunulmuş olup, konu hakkında İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun bilgi ve görüşleri alınmıştır.
Milli Eğitim Müdürü Alagöz, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kuruluna Müdürlüğümüzün AB Erasmus+ Projeleri hakkında bilgi sundu.

İstihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulmasını, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapmak üzere toplanan İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Valimiz Sayın Mahmut Çuhadar Başkanlığında gerçekleştirdi.

İl düzeyinde işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılmasına yönelik politikaların görüşüldüğü toplantıya, Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Oruç, Çalışma ve İşkurumu İl Müdürü Mehmet Emin Yücekaya, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Hacı Daştan, ATSO Başkanı Mustafa Uslu ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri katıldı. 

Bir önceki toplantıda alınan kararlar ve ilin istihdam ve mesleki eğitim politikalarının üzerinde durularak yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ile başlayan toplantı, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Emin Yücekaya tarafından yapılan sunumla devam etti.

Toplantıda konuşan Valimiz Sayın Mahmut Çuhadar, "İşgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik işgücü yetiştirme ve mesleki eğitim programları kapsamında 2021 yılı Ocak-Mart döneminde 118'i Mesleki Eğitim Kurs Programı ve 199'u İşbaşı Eğitim Programı olmak üzere toplam 317 İşgücü Eğitim Programı açılmış olup; bu programlara 1.154'ü erkek,  2.349'u kadın olmak üzere toplam 3.503 kişi katılmıştır. Engelli ve eski Hükümlülerin kendi işini kurmasına yönelik sunmuş oldukları projelerden 1'i Kurulca kabul edilmiştir. Hibe destekleri 2021 yılı ikinci döneminde de devam edecektir. İşgücü piyasasının nitelikli eleman ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak ve meslek liselerimizi daha fonksiyonel hale getirmek amacıyla, ilimiz merkez ve ilçelerindeki meslek liselerinde yeni meslek dalları açılmıştır. 2021 yılı Mart ayı sonu itibariyle aktif İşgücü Hizmetleri ve Toplum Yararına Programlar kapsamında işsiz vatandaşlarımıza yapılan toplam ödeme tutarı 30 Milyon 15 Bin Türk Lirasıdır. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu kararları doğrultusunda 2021 yılı içerisinde işgücü ihtiyacının giderilmesine ve istihdamın arttırılmasına yönelik mesleki eğitim faaliyetlerine devam edilecektir"dedi.

Kurul üyelerinin karşılıklı görüş alışverişinde bulunup gündemdeki konuların görüşülerek karara bağlandığı toplantı, dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.