ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Bakanlığımızın "GKAS Ev Sahipliği Yapan İller İçin Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi" kapsamında İlimiz Mimar Sinan MTA Lisesinde kurduğu güneş panelleri kullanıma hazır hale geldi.

Millî Eğitim Bakanlığımızın

Millî Eğitim Bakanlığımızın "GKAS Ev Sahipliği Yapan İller İçin Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi" kapsamında Alman Kalkınma Bankası (KfW) aracılığıyla ilimizde de uygulanacak olan Projenin ilk dönem yatırımları arasında olan, Mimar Sinan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nde Güneş Enerjisi Santrali (GES) yapım çalışması ile350 KW AC Güç, 450 KWP civarında DC güce sahip sistem devreye alma aşamasına geçmiştir.

Mimar Sinan MTAL'de yapılan çatı üzeri güneş enerji santrali sayesinde okulun tüm elektrik ihtiyacı karşılanacağı gibi üretilen ihtiyaç fazlası elektrik ise şebeke üzerinden satılacaktır. Proje sayesinde yaklaşık 235 hanenin yıllık enerji tüketimi denk gelen enerji üretilecektir. Ayrıca yıllık 405 ton karbon salınımının önüne geçilecektir. Proje ile üretilen enerji sayesinde tasarruf edilen kaynak önümüzdeki dönemde yeni eğitim yatırımlarına katkı sunacaktır.

Projenin kazanımlarından biri de öğrencilerde temiz enerji bilincinin oluşturulması, karbon, sera gazı salınımının azaltılması, çevreye duyarlı okul konsepti anlamında da diğer kamu yapılarına örnek olmasıdır.

Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Alagöz'le görüşen Proje Uygulama Birimi uzmanları proje hakkında bilgi vererek sistemin en kısa sürede elektrik üretimine başlaması suretiyle okulumuzun ihtiyacının bu panellerden karşılanacağını belirtmişlerdir.

Proje kapsamında arazi güneş enerji santralleri (GES) ile 14 Mw, ülke genelinde okulların çatılarına kurulacak çatı GES ile 6 Mw olmak üzere toplam 20 Mw kurulu güce sahip kapasite oluşturulacaktır. Ayrıca 40 okulun da enerji verimliliği dönüşümü sağlanacaktır. 

 

Bu kapsamda Adıyaman genelinde 15 okulumuzun çatısına güneş enerji santrali kurulması planlanmaktadır.

 

S. No:

İl

İlçe

Okul Adı

1

Adıyaman

Merkez

Dumlupınar MTAL

2

Adıyaman

Merkez

Demokrasi İlkokulu

3

Adıyaman

Merkez

Fuat SEZGİN Ortaokulu

4

Adıyaman

Merkez

Mimar SİNAN MTAL

5

Adıyaman

Merkez

Adıyaman Ticaret MTAL

6

Adıyaman

Merkez

Altınşehir İHOO

7

Adıyaman

Merkez

Bilgi Anadolu Lisesi

8

Adıyaman

Merkez

Adıyaman Güzel Sanatlar Lisesi

9

Adıyaman

Merkez

Fatih Anadolu Lisesi

10

Adıyaman

Merkez

TOBB Kız İHL

11

Adıyaman

Merkez

Şht. Hasan AYDOĞDU AİHL

12

Adıyaman

Merkez

Necip Fazıl KISAKÜREK AL

13

Adıyaman

Kâhta

Fen Lisesi (Okul+Pansiyon)

14

Adıyaman

Kâhta

Fen Lisesi (Spor Salonu+Pansiyon)

15

Adıyaman

Kâhta

ŞHT. Murat TOPRAK OO


23-12-2020
23-12-202023-12-202023-12-2020

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.