ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Mesleki Eğitimde Yeni Beceriler, Organik Tarım ve Ürün İşleme Eğitimi" adlı projenin çoğaltıcı etkinliği yapıldı.İl Milli Eğitim Müdür Vekili Kazım Çoban, Tarımsal Yeterlilik ve Becerilere Dayalı bir çerçeve oluşturmak,  geliştirmek, organik tarımı desteklemek ve tarımsal ürünleri amacına uygun işlemek amacıyla KA202 - Mesleki Eğitim Alanında Stratejik Ortaklıklar programı kapsamında "Mesleki Eğitimde Yeni Beceriler,  Organik Tarım ve Ürün İşleme Eğitimi" adlı projenin eğitimi ve proje paydaşlarının bilgilendirilmesi için İlimiz Grand İskender Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya katıldı.

Toplantıya ayrıca başta projenin paydaşlarından Çiftçiler olmak üzere, İl Müftümüz Sayın Mehmet Taşçı, Adıyaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Halk Eğitim Müdürü ve kurum personelleri katıldı.

Adıyaman Halk Eğitim Merkezi koordinesinde yapılan proje kapsamında organik tarım teşvik edilecek, e-ticaret platformu oluşturulacak ve potansiyel üreticilere ürünlerini ulusal ve uluslararası düzeyde pazarlamak için erişim sağlanacak ve rehberlik yapılacaktır.

Proje faaliyetleri, Çiftçilerin bölge toprak ve iklimine uygun ürün seçimi, üretimi, yaşam standartlarını iyileştirmek için bir fırsat sunacaktır.

Organik tarım ile ilgili proje; toprak, su, bitki, hayvan ve su kaynaklarını kirletmeden, genetik kaynaklara müdahale etmeden,  insan sağlığına, çevreye zarar vermeden ve kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması doğal tarımsal üretimi destekleyecek ve yaygınlaştırılmasına katkı sunacaktır.  Ürün yetiştirilmesi ve hasat, işleme, sınıflandırma, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ile ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan diğer tüm işlemlerde, kimyasal madde veya tarım ilacı kullanılmamasını teşvik edecektir.  Proje erozyonu, toprağın tuzlulaşmasını, diğer hastalık ve zararlıların etkisini en aza indirecek tarımsal teknikleri kullanarak bulunduğumuz çevreye fayda sağlayacak, tüm ilgili tarafların yaşam kalitesini iyileştirmeye katkı sunmasını amaçlamaktadır.

30-06-202130-06-2021

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.