ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Mesleki eğitimde 1000 okul projesi" kapsamında Z Kütüphanesi Açılışı Yapıldı.Bakanlığımızın başlattığı "Mesleki Eğitimde 1000 Okul" projesi kapsamında, 81 ildeki mesleki ve teknik Anadolu liselerinden belirli kriterlere göre seçilen 1000 okula, Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanlarında, temel becerilerden okulların bakım onarımına, kütüphane, atölye ve spora kadar farklı alanlarda destek paketi hazırlandı.

Okullar arası başarı farkını azaltmak için atılan önemli adımlardan olan projenin hedeflerinden biri de okulların tamamına Z-Kütüphane kurulmasıydı.

Bu hedef için kısa sürede adım atılarak, 350 okula Z-Kütüphane kuruldu. İlimiz genelinde "Mesleki Eğitimde 1000 Okul" projesine kapsamına alınan 12 okulumuz arasından 7 okula Z kütüphanesi kuruldu. 5 okulumuza da fiziki iyileştirmeler yapıldı. Z Kütüphane yapılan okullardan birisi olan Adıyaman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine yapılan Z Kütüphanesinin açılışını İl Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Alagöz ve Adıyaman Belediye Başkanı Sayın Süleyman Kılınç birlikte yaptı. Açılışa ayrıca İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Altındal, Şube Müdürleri Hamza Çelenk, Abdullah Özbal, Okul Aile Birliği Başkanı Ömer Dicle, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İçerisinde internet hizmeti olan, dijital kitap içerikleri ile zenginleştirilmiş (e-kitap, z-kitap), öğrenciye dilediği zaman destek vererek içerisinde temel eserleri de barındıracak z-kütüphaneler, bilgi teknolojisi sınıfları ile kütüphaneleri bir araya getirmektedir.

Eğitime yapılan yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Sayın Süleyman Kılınç " Okullarımızın olmazsa olmazı kütüphanelerdir, kütüphaneler okullarımızın kalbidir. Biz de belediye olarak elimizden gelen her türlü desteği yapmaya hazırız. Bu kütüphanemizin kurulum aşamasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. "dedi.

Çağın ilim ve bilim çağı olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz " Z Kütüphanelerin okullarda ki eğitim ve öğretimin gelişmesine çok büyük katkısı olacaktır. Z kütüphaneler klasik masa ve sandalyelerden oluşan kütüphane anlayışının dışına çıkarak, farklı tasarımları, sıcak ortamı ve çeşitli bileşenleri bir arada barındırmasıyla geleneksel kütüphane modellerinden ayrılarak öğrencilerimize rahat bir ortam sunuyor. Kitabı ve okumayı sevme, bilgiyi önemseme, öğrenme ve dinleme etkinliklerini artıracaktır." Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından kurdela kesimiyle Z Kütüphanesinin açılışı yapıldı.

11-03-202111-03-202111-03-202111-03-202111-03-2021

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.