ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Ahmet Alagöz TRT GAP Diyarbakır Radyosunun Konuğu Oldu.

İl Müdürümüz Ahmet Alagöz TRT GAP Diyarbakır Radyosunun Konuğu Oldu.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Alagöz TRT GAP Diyarbakır Radyosunun konuğu oldu. İlimizde Adıyaman Valiliği ve İl Özel İdaresinin desteğiyle kurduğumuz 27 Mobil (Gezici) EBA Destek Noktası ve pandemi döneminde ülkemizde ve ilimizde ki uzaktan eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Sorulan soru üzerine 27 Gezici EBA Destek Araçlarımız hakkında bilgi veren Ahmet Alagöz; "Uzak Doğu'da ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi, bildiğiniz üzere ülkemizde de Mart aylarında görülmeye başladı ve hemen her sektörde aksamalara ve değişimlere neden oldu. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk'un açıklamalarıyla yüz yüze eğitime ara verilerek, öğrencilerin evlerinden eğitim süreçlerine devam edecekleri bir sistem olan EBA (Eğitim Bilişim Ağı) portalı üzerinde canlı ders platformu geliştirildi.

Kırsal bölgelerde belirli imkânlara sahip olmayan ve birlikte okul çağında birden fazla çocuğu olan velilerin çocuklarının EBA yı kullanmaları için birtakım çözümler ürettik. EBA destek noktaları bu çözümlerden biri. Ülkemizde toplam 13903 (162 si Gezici) EBA Destek Noktasına ulaştık. İlimizde de 172 okulumuzda kurduğumuz Eba Destek Noktalarıyla teknolojiye erişim eksikliği ve internet sorunu yaşayan öğrenciler dönüşümlü olarak okullara giderek bilgisayar üzerinden derslerini takip edebildi. Ancak özellikle kırsal mahallelerde Eğitim Bilişim Ağına ulaşımda sıkıntı yaşayan öğrencilerin olduğunu gördük. Bu sorunu çözebilmek amacıyla sabit EBA destek noktaları bulunmayan, okulu olmayan, taşımalı öğrenci gönderen bölgelere ve okulu olmasına rağmen internet altyapısı olmadığı için EBA'dan faydalanamayan öğrenciler için de bu bahsettiğimiz 27 Gezici EBA Destek araçlarımızı hizmete sunduk.

Adıyaman Valiliği, İl Özel İdare Müdürlüğü'nün desteğiyle 3'ü merkez 24'ü ilçelerde olmak üzere 27 adet Gezici EBA Destek noktası oluşturduk. Araçlara üçer bilgisayar ve mobil internet yerleştirdik. Her araca bir bilgisayar öğretmeni görevlendirerek araçların gidecekleri güzergahları belirledik. Sayın valimiz ve Belediye Başkanımızın da katılımlarıyla İlk ziyaretimizi Hacıhalil köyüne gerçekleştirdik.  Şuan Gezici EBA Destek Araçlarımızla toplam 199 EBA Destek noktasına ulaştık. 27  Mobil (Gezici) EBA Destek Araçlarımızla Ülkemizde 1. Sırada, toplam 199 EBA Destek Noktamızla da Bölgemizde 3. Sıradayız.

Yaptığımız planlamaya göre bu araçlarımızla merkezde 135 köye ulaşılacaktır. Haftalık her araç 20 köye ulaşacak ve üç araç bir günde 60 öğrenciye hizmet verebilecektir. Böylece bir ayda 1200 öğrenci sadece il merkezinde hizmet alacaktır. İl genelinde günlük 1620 olmak üzere, aylık 32400 öğrenci bu hizmetten faydalanacaktır.

Bakanlığımız öğrenci ve velilerin en yakın EBA destek noktasını bulması için bir internet sitesi (ebadesteknoktası.meb.gov.tr) hazırladı. Bu siteye giren öğrenciler en yakın EBA destek noktası hakkında bilgi alabilecek.

EBA destek noktasında, ihtiyacı olan öğrencilerin belirli bir planlama dahilinde gruplar halinde, dönüşümlü olarak bilgisayar ve internet kullanımları sağlanacak. Öğrencilerin EBA destek noktasına giriş ve çıkışları, öğrencilerin sınıf seviyelerine uygun, birbirleriyle çakışmayacak ve yığılma olmayacak şekilde planlanacak. Öğrencilerin bilgisayar kullanım süreleri ise bir canlı ders süresinden az olmayacak şekilde planlandı. Okullarımızda olduğu gibi EBA Destek araçlarımızda da hijyen şartlarının sağlanması önceliğimiz olacak.

EBA destek noktasında teknik işlemlerin yürütülmesi için en az bir öğretmen ya da teknik personel görevlendireceğiz. Görevli personelimiz ve öğrencilerimizin bireysel kullanımı için maske ve dezenfektan temini yapılıyor. Ayrıca mesafe kuralları gereği, destek noktamızın kapasitesine uygun olarak aynı anda belirli sayıda öğrencinin bulunmasına da dikkat edilecek. EBA destek noktası olarak kullanılan alanların temizlik ve hijyenini sağlamak amacıyla personel de görevlendireceğiz. Uzaktan eğitim sürecine dahil olmayan öğrencinin kalmaması için oluşabilecek her türlü ihtiyacı düşündük ve karşılamaya çalışıyoruz. EBA destek noktaları bu konuda belli bir ihtiyacı karşılayacağını düşünüyoruz"dedi.

Bu çalışmaların ne kadar devam edeceği hakkında ki soruya ise; Tabi ki tüm temennimiz bir an önce yüz yüze eğitime geçerek çocuklarımızın okullarımızda öğretmenleriyle birlikte olmasıdır. Bu temennimiz gerçekleşene kadar biz EBA Destek Noktalarımızla öğrencilerimize hizmet vermeye devam edeceğiz. Biliyorsunuz Bakanlığımızın açıklamalarına göre gerek LGS gerekse de YKS de öğrencilerimiz tüm müfredattan sorumlu olacaklar, o yüzden hiçbir derslerini kaçırmalarını istemiyoruz. Buradan tüm anne ve babalara sesleniyorum; Bu süreç tüm eğitim camiamızın ve bütün velilerimizin gayretiyle netice alınabilecek bir süreç. Değerli velilerimizin bu konuda bize desteklerini devam ettirmelerini ve sevgili öğrencilerimizin de eğitimlerine tıpkı yüz yüze eğitime devam ediyormuş gibi çalışmalarına devam etmelerini istiyorum. "dedi. Program Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Alagöz'e yaptıkları başarılı çalışmalar için teşekkür edilerek sonlandırıldı.

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.