ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AHMET ALAGÖZ'DEN İLKÖĞRETİM HAFTASI MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AHMET ALAGÖZ'DEN İLKÖĞRETİM HAFTASI MESAJI

Uzun bir yaz tatili döneminin sona ermesi ile beraber 2019-2020 eğitim öğretim yılına girmenin, çocuklarımızın gözlerindeki sevince ortak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Koca yaz tatilini iyi bir şekilde dinlenerek, oynayarak, okuyarak, gezerek geçirdiler. Şimdi daha dinamik bir şekilde yeni eğitim öğretim yılına başlamış olacaklar. Bu heyecanı, eğitim öğretim hizmetlerinin her kademesinde hizmet veren tüm arkadaşlarımızın aynı oranda yaşaması ise bizleri hem ziyadesiyle memnun ediyor, hem de bizleri güçlü kılıyor.

   Sevgili öğrenciler,

  Bu yıl il genelinde 6.952 derslikli 829okulumuzda 10.078 öğretmenimiz görev yapmakta; Aramıza yeni katılan arkadaşlarınızla beraber öğrenci sayımız da 154.000'e yaklaşmış durumdadır. Sizler bizim için çok değerli varlıklar ve geleceğimizin sahiplerisiniz. Onun için bizim öncelikli hedefimiz yarınlarımızı teslim edeceğimiz siz çocuklarımıza iyi bir eğitim öğretim ortamı hazırlamak olacaktır. Gerek donatım, gerek ise diğer eğitimi ilgilendiren diğer tüm alanlarda ciddi iyileştirmeler yaptığımız eğitim yuvalarımız ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir niteliğe ulaşmıştır.

  Öğretmenlerimiz özverili çalışma, yeteneklerinizi geliştirme, iyi okumalar yapma, kendinizi tanıyabilme, bilimin sayfaları arasında gezebilme için sizlere rehberlik edecekler.  Öğretmenlerimizin tüm çabaları sizleri her açıdan daha iyi bir yere getirmek yönünde olacaktır. Sizler bugün bizim için nasıl kıymetliyseniz yarının yetişkinleri olduğunuzda ve dünyaya yeni şeyler kattığınızda da bizim için kıymetli olacaksınız. 

   Sevgili öğretmenler,

 2023 Vizyon hedeflerine varmak için, öğrencilerimizin yeteneklerinin gelişmeleri ve ulaşmak istedikleri hedefe sağlıklı adımlar ile yürümeleri sizin yol göstericiliğiniz ile olacaktır. Çocuklarımızı eğitirken onlara ihtiyaç duyduklarısevgiyi ve keşfedebilecekleri alanları oluşturun. Öğrencinin öğretmenden beklediği en önemli husus sevgidir. Onun için çocuklar ile göz göze gelmeye çalışın, onları tanıyın. Direktifler vermekten ziyade işi kolaylaştıran iyi bir rehber olunuz. 

 

 

 Sevgili öğretmenler, 

  İyi insanları yetiştiren; bakımlı, düzgün, eksiklikleri tamamlanmış lüks binalar değildir. Onları yetiştiren; donanımlı, çocuğa dokunabilen, ona ihtiyaç duyduğu bilgiyi öğretebilen, onun sevincini ve tasasını hissedebilen öğretmendir. İnsanlık tarihi,bize sürekli insanlara katkı verenin insanın kendisi olduğunu göstermiştir.

   Sizler, "insan, insanın gölgesinde yetiştiği" sözünden hareketle sınıflara girerken çocuklar ile göz teması kurmalı; bir taraftan onlara bilimi öğretirken diğer taraftan erdem ve ahlakı da öğretmelisiniz. Bu iki husustan bir tanesinin eksik oluşu tek kanat ile uçmaya çalışan kuşlara benzer. Biz çocuklarımıza hem bilimi, hem ahlakı, hem de milli ve manevi değerleri öğretmeliyiz ki çocuklarımız iki kanat ile özgürce uçabilsinler. Bizler, eğitim ile uğraşırken işimizi ne şekilde yapacağımızı tekrar tekrar düşünmek zorundayız. Çünkü düşünce bizi öğretmenin sanatçı yönüne götürür ve bu aşamadaöğretmenin sanatçılığı devreye girer. Bu sanat, kimi zaman kendini bir tebessümde ifade eder. Bu tebessüm bazen çırak, bazen, kalfa, bazen de usta olur.  

  Değerli velilerimiz,

Sizlere de büyük sorumluluklar düşmektedir. Sizler değerli evlatlarınızı bizlere teslim ettiniz. Onların ruhsal, bedensel ve bilimsel olarak iyi yetişmeleri için çocuklarımızın öğretmenleri ve okul idareleri ile düzenli görüşmelerinizi ihmal etmemeniz gerekir. Bu sayede ülkemizin yarını olacak olan sevgili evlatlarımızın yetiştirilmeleri daha rahat olacaktır.

   Değerli meslektaşlarım,

  Eğitimin daima daha iyiye ve daha güzele doğru yol alma gibi bir özelliğinin olduğunu unutmamamız gerekiyor. Kendini geliştiren, soru sorabilen, analitik düşünebilen çocukların yetişmesi aynı özelliklere sahip eğitimciler ile olduğunu göz önüne alarak 2019-2020 eğitim öğretim yılının ve İlköğretim Haftasının hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.