ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, Geleceğin Bilim İnsanlarını Ödüllendirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, Geleceğin Bilim İnsanlarını Ödüllendirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri Antarktika ve Arktik bölgelerde kutup bilimleri konusunda çalışmalar yapmaya teşvik etmek, kutup bilimleri alanında araştırmalar yapmaya yönlendirilen öğrencilerin bu alanda yapacakları nitelikli çalışmalarla ülkemizin gelecekte uluslararası bilimsel çevrelerde önde gelen ülkelerden biri haline gelmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlen "Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri" yarışmasında Türkiye 1.si olan Adıyaman Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Hacı Kamil Kadıoğlu, Danışman Öğretmen Orhan Güneş ve Proje öğrencileri; Mete Sarıkaya, Yasin Orakci ve Mehmet Turan'ı makamında kabul ederek başarılarından dolayı ödüllendirdi.

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü ve TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) koordinasyonunda ülkemizde ilk kez lise öğrencileri odaklı kutup bilimleri konusunda 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması adıyla düzenlenen organizasyona, Beşeri Bilimler, Canlı Bilimleri, Fiziki Bilimler ve yer Bilimleri olmak üzere 4 ana alanda ve 14 tematik alanda lise öğrencileri tarafından hazırlanan araştırma projeleri katıldı.

Bu yıl ilk defa düzenlenen ve 5-6-7 Temmuz 2021 tarihlerinde çevrim içi olarak gerçekleştirilen TÜBİTAK 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması Final Sergisi'nde, İlimiz Adıyaman Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Fiziki Bilimler alanında, Kutup Kâşifi Biruni isimli projesi ile Türkiye Birincisi olarak büyük bir başarıya imza attı.

2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışmasının uluslararası bilimsel çevrelerde söz sahibi ülkelerden biri haline gelmeye katkı sağlaması yönünden çok önemli olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz; "2021 yılında ilk defa düzenlenen ve lise öğrenimine devam eden öğrencileri kapsayan bu yarışmada; öğrencileri kutup bilimleri konusunda çalışmalar yapmaya teşvik etmek ve bu alanda yapacakları nitelikli çalışmalarla farkındalık oluşturmak hedeflenmişti. Aynı zamanda öğrencilere bilinçli rekabet etme mantığını aşılayarak, bilimsel gücü genişletme ve yaygınlaştırma çalışmaları planlanmıştı. Bu amaçla düzenlenen 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması öğrencilerin kendini ifade edebilmesi adına büyük bir fırsattı. İlimiz Adıyaman Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri de Fiziki Bilimler alanında, Kutup Kâşifi Biruni isimli projesi ile Türkiye Birincisi olarak büyük bir başarıya imza attı. Bu başarıda emeği geçen okul idaresi, danışman öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum."dedi

Tören öğrencilerimizin projelerini anlatması ve İl Müdürü Ahmet Alagöz'ün başarılı öğrencilere çeşitli ödüller vermesiyle son buldu.

09-07-202109-07-202109-07-202109-07-202109-07-202109-07-202109-07-2021

 

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.