ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL ALAN ZÜMRE ÖĞRETMENLERİNİN KATILIMIYLA KONU SORU DAĞILIM TOPLANTISI YAPILDI

İL ALAN ZÜMRE ÖĞRETMENLERİNİN KATILIMIYLA KONU SORU DAĞILIM TOPLANTISI YAPILDI

Millî Eğitim Bakanlığı yeni Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği gereği ülke, il/ilçe ve okul genelinde yapılacak olan sınavlarla ilgili tüm branşların ilçe zümre başkanlarının katılımı ile il zümre toplantıları Adıyaman Ölçme Değerlendirme Merkezi koordinesinde gerçekleştirildi.

Perre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli Konferans Salonunda yapılan toplantılarda Bakanlığımızın hazırladığı örnek konu soru dağılım tabloları rehber kabul edilerek il/ilçe ve okullarda yapılacak olan ortak sınavlarda kullanılmak üzere konu soru dağılımları belirlendi. İlimizdeki okullarda yapılacak sınavlarda konu soru dağılım tablosunda belirtilen kazanımlar ve soru sayılarına göre ortak sınavlar gerçekleştirilecektir.

İl Zümrelerinin hazırladığı konu soru dağılım tabloları adiyamanodm.meb.gov.tr adresinde yayınlandı. Yayınlanan konu soru dağılım tabloları dışında okulda seçilen "seçmeli dersler" için konu soru dağılım tablolarını okul zümre öğretmenleri hazırlayarak bu tablolara göre sınav yapacaklar.

İl ve ilçe geneli yapılacak ortak yazılı sınavlarda ''çoktan seçmeli sorular'' kullanılacak olup, bunun dışında kalan tüm ortak yazılı sınavlar ile diğer tüm yazılı sınavların soruları ''açık uçlu'' sorulardan oluşacak.

Türkiye Geneli 2023-2024 eğitim öğretim yılı 1. dönem 2. yazılı sınavları:

6. sınıf Türkçe ve Matematik dersleri için; 26 Aralık 2023 Salı günü, 9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ile Matematik dersleri için; 27 Aralık 2023 Çarşamba günü ülke genelinde ortak olarak yapılacak.

Sınavlara ait konu soru dağılım tablolarına aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

http://adiyamanodm.meb.gov.tr/www/konu-soru-dagilim-tablolari/icerik/74 

09.09.2023 Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliğine bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel örgün eğitim kurumlarında uygulanacak sınavlara ilişkin usul ve esasları düzenleyen "Millî Eğitim Bakanlığı Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yönergesi" ise 11 Ekim 2023 tarihi itibarıyla yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yönerge'ye ulaşmak için tıklayınız.

9 Eylül tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği uyarınca gerçekleştirilecek yazılı ve uygulamalı sınavlara yönelik merak edilen ve sıkça sorulan soruların yanıtları paylaşıldı.

 Yazılı ve Uygulamalı Sınavlara Yönelik Sıkça Sorulan Sorulara bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Millî Eğitim Bakanlığınca, resmî ve özel ortaokul ile liselerde okul genelinde yapılacak yazılı sınavlara yönelik örnek soru kitapçıkları ve açıklamalar yayımlandı.

 Örnek soru kitapçıklarına bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Millî Eğitim Bakanlığınca, ilkokullarda ölçme değerlendirme çalışmalarına yönelik test sistemi yerine geliştirilen "süreç odaklı" öğrenme yaklaşımı kapsamında biçimlendirici değerlendirmeye dayalı örnek ölçme araçları yayımlandı.

Bundan sonraki süreçte de MEB tarafından benzer örnek ölçme araçları hazırlanarak yayımlanacak.

 Biçimlendirici Değerlendirme Etkinlik Örneklerine ulaşmak için tıklayınız. 

13-10-202313-10-202313-10-2023

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.