ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hemşehrimiz Esenler Belediye Başkanı Sayın M. Tevfik Göksu'nun desteğiyle 10 Bin Adet "Şehrimiz ADIYAMAN" ders kitabı basıldı.

Hemşehrimiz Esenler Belediye Başkanı Sayın M. Tevfik Göksu'nun desteğiyle 10 Bin Adet

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 16.10.2017 tarihinde alınan karar gereği başlatılan "Şehrimiz ..." dersi için ders kitabı hazırlanması çalışmaları 2019 yılı sonu itibariyle Adıyaman ilinde tamamlandı. Şehrimizi her yönü ile anlatan kitapta; "Türkiye'nin Neresinde Yaşıyoruz", "Coğrafya Kaderdir", "Biz Kaç Kişiyiz?", "Şehrimizde Doğal Afetler", Hısnı - Mansur'dan Adıyaman'a", "Geçmişten Günümüze Adıyaman", "Komşu İllerimiz, Kardeş Şehirlerimiz", "Adıyaman'da Çalışıyor, Adıyaman'da Üretiyoruz", "Gelenekten Geleceğe", "Turizm Cenneti Adıyaman", "Adıyaman'da Ulaşım", "Şehrimde Ben", "Şehrimizde Kültür Ve Sanat", "Şehrimizdeki Tarihi Dokular", "Şehrimizin Yetiştirdikleri", "Adıyaman'ın Değerleri", Adıyaman Ağzı", "Geçmişten Günümüze Adıyaman'da Basın", "Adıyaman'da Müzik Kültürü", "Adıyaman'ın Önemli Günleri", Şehrimizin İmkânları" gibi daha birçok konu yer alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi'nde yer alan "Yenilikçi Uygulamalara İmkân Sağlanacak" hedefi çerçevesinde "Çocukların kendi bölgelerinin üretim, kültür, sanat ve coğrafi kapasitesini keşfetmesine, bitki ve hayvan türlerini, yöresel yemeklerini, oyun ve folklorünü tanımasına derslerle bütünleşik veya ders dışı etkinlik olarak ağırlık verilecektir." anlayışı doğrultusunda materyal hazırlık çalışmaları başlatılmasına; ilk 2 ünitesinin Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nce, 3, 4 ve 5. ünitelerinin ise 81 ilin İl Milli Eğitim Müdürlüklerince müstakil olarak hazırlanmasına karar verilmişti.

Bu karar doğrultusunda 31.07.2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nce çalışmalara başlandı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce de "Şehrimiz Adıyaman" Dersi Öğretim Materyali İl Komisyonu oluşturuldu. Alanlarında uzman komisyon üyelerinin çalışmaları sonucunda hazırlanan kitap 2020 yılının bahar döneminden itibaren ortaokullarda "Şehrimiz Adıyaman" dersi kapsamında okutulması amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sunuldu. Kitap hâlen Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğü internet sayfasında "e-yayın/EDEB" başlığı altında online olarak kamuya açık halde bulunuyor. Ayrıca da Esenler Belediye Başkanı Sayın M. Tevfik Göksu'nun desteğiyle 10 bin adet basılarak ilimiz okullarına gönderilmeye başlanmıştır.

 

Şehrimiz ADIYAMAN e-Kitabı

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.