ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelliler Haftası Kortejle Başladı

Engelliler Haftası Kortejle Başladı

Ülkemizde ve dünyada engelli vatandaşlarımıza karşı farkındalık ve duyarlılığın daha da artırılması amacıyla her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan "Engelliler Haftası" kutlama programı Adıyaman'da da kortejle başladı.

Engelliler Haftası dolayısıyla Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde kortej yürüyüşü düzenlenerek farkındalığa dikkat çekildi. 1 Aralık İlkokulu önünde başlayan kortej yürüyüşü Demokrasi Parkına kadar devam etti.

Kortej'e Valimiz Sayın Mahmut Çuhadar, Belediye Başkan Vekili Şerif Ayaz, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Vali Yardımcısı İhsan Maskar, Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan Aşcı, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, engelli derneklerin başkan ve temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, engelliler ve aileleri ile öğrenciler katıldı.

Mehteran ekibinin de eşlik ettiği kortej yürüyüşünde engelli bireyler taşıdığı dövizlerle engelleri aşma vurgusuna dikkat çekerken, asıl engelin engel olmak olduğunun altı çizildi. Saat 11.00'de başlayan kortej yürüyüşünde vatandaşlar da işyerlerinden alkışlarıyla destek oldu.

 

ADIYAMAN'DAKİ KAMU KURUMLARINA "ERİŞİLEBİLİRLİK BELGESİ" VERİLDİ

 

Kortej sonrası Valilik Makamında engelli bireylerin sosyal hayata aktif bir şekilde katılımlarını sağlamak ve rahatça ulaşımını sağlayacak şekilde yerleşke girişleri, otoparkları, engelli rampaları, kapıları, koridorları ve asansörleri engelli vatandaşların kullanımına uygun hale getiren Adıyaman'daki bazı kamu kurumlarına Valimiz Sayın Mahmut Çuhadar tarafından "Erişilebilirlik Belgesi" verildi. 

Engelli bireylerin başkalarına ihtiyaç duymadan toplumsal yaşama aktif bir şekilde katılabilmeleri, kamu kurum ve kuruluşlarında daha rahat ulaşımı ve hizmet alabilmelerine yönelik olarak gerekli düzenlemeleri yapan tüm kamu kuruluşlarına gösterdikleri duyarlıktan dolayı teşekkür eden Valimiz Sayın Mahmut Çuhadar "Valiliğimiz koordinasyonunda, başta Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrada engelli kardeşlerimiz için elimizden gelenin en iyisini yapmanın gayreti içinde olacağız. Engelli bireylerimize ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek, sorunlarının çözümünde onlara destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştırmak, yaşam standartlarının iyileştirilmesini sağlamak ve her adımda yanlarında olmak hepimizin görev ve sorumluluğudur"dedi.

Kamu ve özel kuruluşlara "Erişilebilirlik Belgesi" verilmesinin ardından Adıyaman'daki engelli derneklerinin temsilcileri Valimiz Sayın Mahmut Çuhadar'ı makamında ziyaret etti. Engelli derneklerinin başkan ve temsilcilerinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Valimiz Sayın Mahmut Çuhadar, "engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında rahatça yaşamlarını idame edebilmeleri için toplum olarak yoğun bir çaba gösterilmesi gerektiğine dikkat çekerek, ilimizde engelli bireylerimizin hayata katılmalarının önündeki engelleri kaldırmak amacıyla başta eğitim ve sağlık hizmetleri olmak üzere devletimiz tarafından verilen hizmetlerin kalitesini her geçen arttırmanın gayreti içindeyiz. Çünkü mutlu ve huzurlu bir toplum olmanın yolu, bireylerin hayatı paylaşarak birbirlerinin sorunlarına duyarlı olmasından geçmektedir"dedi.

Ziyaret, fotoğraf çekimiyle son buldu.

11-05-202211-05-202211-05-202211-05-202211-05-2022

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.