ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

COVİD 19 İLE MÜCADELEDE SİPER MASKELERİN ÜRETİMİNE BAŞLANDI

COVİD 19 İLE MÜCADELEDE SİPER MASKELERİN ÜRETİMİNE BAŞLANDI

Korona virüsün ortaya çıkmasıyla birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz öncülüğünde Adıyaman Fen Lisesi koordinatörlüğünde, İnovasyon Merkezi Ar-Ge Birimi tarafından tasarlanan oynar başlıklı yüz koruma maskesi üretilmeye başlandı. Adıyaman'da ki 10 adet 3D yazıcı ile üretilen yüz maskelerinin 1 çifti 3.5 saat sürüyor. Adıyaman'da 9 öğretmen 3D yazıcıları evlerine götürerek maskelerin kalıp üretimini evden yapıyor. 3D kalıplar daha sonra Adıyaman Üniversitesi tarafından üretilen maskelerin ön yüzünü oluşturan asetatını üreterek, Adıyaman'da görev yapan sağlıkçılara veriyor. Öğretmenler evlerindeki ^D yazıcılar ile günde 60 adet maske üretiyor. Bu sayıyı 3D yazıcıların sayısını arttırarak önümüzdeki günlerde 100'e çıkarmayı hedefliyor.

 

Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, İnovasyon Merkezini ziyaret ederek, üretilen maskeler ile ilgili bilgi aldı. İnovasyon görevlilerinden Hamza Geyik, yapılan maskeler ile ilgili Ahmet Alagöz'e bilgi verdi.

 

Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, Fen Lisesi, İnovasyon Merkezi, Bilim Sanat Merkezi, Adıyaman Fen Lisesi, Altınşehir Anadolu Lisesi, M. Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesi, Bilgi Anadolu Lisesi,Mimar Sinan MTAL, Ticaret MTAL, Besni Dumlupınar Ortokulu, Besni Çomak Ortaokulu,Besni Osman İsot MTAL, Adıyaman Akşemsettin Ortaokulu ve Adıyaman Üniversitesinin ortak çalışmasıyla üretilen siper maskelerin Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kullanıldığını dile getirdi.

 

 

Alagöz, "Hastanemizin ihtiyaçlarını göz önüne alarak 3D yazıcılarımızla maske üretmeye başladık. Öğretmenlerimiz evlerinde 3D yazıcılar ile günde en az 50 tane, ortalamada 60 tane üretmeye başladı. Bu gün bunların bir kısmını üniversitemize teslim edeceğiz. Üniversitemizde bunu hastanede kullanılmaya başlayacak" diye konuştu.

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.