ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER, ADIYAMAN İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, çeşitli programlara katılmak üzere Adıyaman'a geldi. Sayın Özer, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladıktan sonra yaptığı açıklamada bir lisede Kur'an-ı Kerim'e yönelik kabul edilemez davranışlara ilişkin soruları yanıtladı. Böyle bir yaklaşımı tolere etmelerinin mümkün olmadığını belirten Sayın Özer, sürecin hassasiyetle takip edildiğini kaydetti. Bakanımız Sayın Özer; önümüzdeki günlerde, Türkiye bölgesinde ve dünyada iddia sahibi bir ülke olma yolunda ilerlerken kutsala, doğaya, çevreye, insana saygılı, Türkiye'nin hedeflerine uygun bir gençliğin nasıl inşa edileceğini masaya yatıracaklarını söyledi.
BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER, ADIYAMAN İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Adıyaman Valiliğini ziyaret ederek Şeref Defteri'ni imzaladı. Sonrasında gazetecilere açıklama yapan Bakanımız Sayın Özer, Millî Eğitim Bakanlığının tüm bürokratlarının sürekli sahada olduklarını eğitimin kalitesinin artırılması için sahadan gelen talepleri dinleyerek yol aldıklarını ifade etti. 

 

Kendisinin de il ziyaretlerine ağırlık verdiğini belirten Bakanımız Özer, bu dönem içinde 45 ili ziyaret etme imkânı bulduğunu dile getirdi. 

 

Adıyaman'da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Özer, "Bizden önce genel müdür arkadaşlarımız geldi, sahanın ihtiyaçlarını belirledi, sahayı dinledi. Şimdi il eğitim değerlendirme toplantısında Valimiz, milletvekilimiz, belediye başkanlarımız, Bakanlığımızın genel müdürleri, il ve ilçe milli eğitim müdürlerimiz ile birlikte Adıyaman ilimizin eğitim kalitesini artırmak için ne yapabiliriz, ilave yatırımları nasıl yapabiliriz, bunları değerlendireceğiz." dedi. 

 

Kentte öğrenci sayısı artmasına karşın öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, derslik başına düşen öğrenci sayısının istenilen seviyelere geldiğini belirten ve şehrin eğitim kalitesini çok daha iyi noktalara taşıyabilmek için ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini kaydetti. 

 

"Böyle bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değil"

Bir gazetecinin bir okulda dansöz oynatıldığı ve Kuran-ı Kerim'e yönelik saygısızlık iddialarını hatırlatması üzerine Özer, şöyle konuştu:

 

"Bunları tolere edebilmemiz mümkün değil. Hele bir kutsal kitaba böyle bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değil. Valiliğimiz gerekli incelemeleri başlattı. Biz de Millî Eğitim Bakanlığı olarak müfettişlerimizi gönderdik. Gerekli her türlü incelemeleri yapacağız. Cumhuriyet Başsavcılığı da gerekli soruşturmaları başlattı. Biz devleti ve milletiyle barışık, milletinin değerlerini içselleştirmiş bir gençlik yetiştirmek için uğraşıyoruz. Bu uğraşımızı verirken kutsalımıza, Kur'an-ı Kerim'imize böyle bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değil. Hassasiyetle süreci takip edeceğiz. Gerekli cezaları vereceğiz. Önümüzdeki günlerde, buna benzer vakaları nasıl önleyebiliriz diye bununla ilgili Bakanlık olarak da çalışacağız. Gençlerimizin özellikle sadece kutsala değil; doğaya, çevreye, insana saygılı, Türkiye'nin bölgesinde, dünyada iddia sahibi bir ülke olma yolunda ilerlerken buna uygun bir şekilde gençliği nasıl inşa edebiliriz. İnşallah, bu ayın içinde gerekli organizasyonu yapıp masaya yatıracağız."

 

Adıyaman'a 1 milyar 377 milyon liralık eğitim yatırımı müjdesi

İl eğitim değerlendirme toplantısının ardından yeniden basın mensuplarının karşısına çıkan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Adıyaman'a yaptıkları kısa ziyaretin çok bereketli olduğunu belirterek müjdelerini paylaştı. 

 

Adıyaman için 2022 yılında yaklaşık 357 milyon liralık bir bütçe belirlendiğini anımsatan Özer, bunu yaklaşık 4 kat artırdıklarını ifade ederek şöyle konuştu: 

 

"Bugünkü değerlendirme toplantısında Adıyaman'ın eğitim kalitesini artırma, özellikle ikili eğitimi tamamen ortadan kaldırmayla ilgili çok kapsamlı bir değerlendirme yaptık ve 357 milyonluk yatırıma ek olarak Adıyaman'a 1 milyar 20 milyonluk ilave yatırım yapma kararı aldık. Dolayısıyla Adıyaman'ın yatırımlarını 1 milyar 377 milyona çıkarmış bulunuyoruz. 

 

Tüm Türkiye'de en büyük önceliğimiz depremle ilgili güçlendirme ve yık yap kapsamındaki çalışmaları nihayetlendirmek. 2022-2023 eğitim öğretim yılına kadar Adıyaman'da güçlendirme yapılması gereken tüm okullarımızı, inşallah, nihayetlendireceğiz. Tüm güçlendirmeleri tamamlayacağız. Bunun için 200 milyonluk bir ilave ödeneği Adıyaman'ımıza kavuşturmuş olacağız. 

 

Bakanlık olarak bir diğer önceliğimiz, bildiğiniz gibi, okul öncesinde okullaşma oranlarını artırmak.  Tüm Türkiye'de Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı üzere 3 bin yeni anaokulu yapacağız. Adıyaman'a 35 yeni bağımsız anaokulu yapma kararı aldık. Yine mevcut okulların onarımları ile ilgili ilave olarak Adıyaman'ımıza 20 milyon liralık bir yatırım daha göndereceğiz. 

 

Merkezde ve ilçelerde 8 ilkokul, 8 ortaokul ve 4 de lise yapılacağını kaydeden Özer, "Yaklaşık 250 derslikli ilave yatırımı bu kapsam içerisinde Adıyaman'ımıza kavuşturmuş olacağız. Bir de il eğitim değerlendirme toplantısında öğretmenevi ve imam hatip ortaokuluyla ilgili bir hayırsever çalışması olduğundan bahsedildi. Onlar da hem öğretmenevinin hem de imam hatip ortaokulunun tamamına yetmiyor. Geriye kalan kısımları da Millî Eğitim Bakanlığı olarak biz üstleneceğiz. Bu, 1 milyar 20 milyonluk ilave yatırıma dâhil değil." diye konuştu. 

 

Yatırımların Adıyaman'a hayırlı olmasını dileyen Özer, Adıyaman'da eğitimin kalitesinin artırılması için emek veren herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.