ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Paneli Yapıldı.

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Paneli Yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve Eski Tarım ve Köy işleri Bakanı Sami Güçlü 'nün yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü Anadolu Mektebi Yazar Okumaları projesi kapsamında İlimiz lise öğrencileri Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un hayatını, eserleri ve sanatçı kişiliğini ele aldılar.

2012 yılında Tarım ve Köy işleri Eski Bakanı Sami Güçlü 'nün öncülük ederek başlattığı Yazar Okumaları projesi kapsamında hayata geçirilen Anadolu Mektebi Yazar Okumaları projesi kapsamında İlimiz lise öğrencileri Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u anlattılar.

Çevrim içi gerçekleşen programda selamlama konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, "Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesini Aralık 2018 tarihinden bu yana ilimizde ilk günkü heyecan ile yürütmekteyiz.

Çok saygıdeğer Eski Bakanımız Sayın Sami Güçlü Hoca'mızın temellerini oluşturduğu Anadolu Mektebi sayesinde, ülkemizin yetiştirdiği çok büyük değerlerin eserlerini okuyarak, geleceğe ışık tutacak olan gençlerimizi dinlemek için toplanmış bulunmaktayız.

Büyük bir heyecanla başladığımız Yazar Okumaları projemizi il merkezinde 7 lisemizde ve 3 farklı ilçemizin her birinde birer lise olmak üzere toplam 10 lisemizde yürütmeye devam etmekteyiz. Mustafa Kutlu yazarımızın eserini okuyarak başladığımız bu projede düzenlediğimiz farklı panellerde öğrencilerimizi dinleme imkânı bulduk. Yine bu faaliyetler kapsamında Anadolu Mektebi Merkez Ofisi'nin daveti ile Adana'da yapılan Samiha AYVERDİ panellerine 19-21 Mart 2019 tarihleri arasında 6 öğrenci ve 2 öğretmenimizle katıldık. Ayrıca Anadolu Mektebi Merkez Ofisi'nin daveti ile 2019 yılının Eylül ayında düzenlenen Kocaeli-Aytepe okuma kampına öğrencilerimizle birlikte katılma imkânı bulduk.

İkinci yazarımız olan Cengiz Aytmatov okumaları sonrasında paneller düzenlenerek öğrencilerin kendi ifadeleri ile anlattığı Cengiz Aytmatov'u dinleme imanı elde ettik. Okumalarımıza Tarık Buğra ile devam ederek düzenlediğimiz çevrimiçi panelde Tarık Buğra'nın eşi Hatice Buğra Hanımefendi ile tanıştık ve böylece öğrencilerimiz birinci ağızdan Tarık Buğra'yı daha yakından tanıma imkânı elde ettiler.

Katılımcı olmaktan onur duyduğumuz gönül köprüsü projesi ile öğrencilerimiz Mustafa Kutlu ve Cengiz Aytmatov'u yabancı uyruklu öğrencilerle birlikte anlama ve anlatma imkânı elde ettiler.

İlimizde şuanda Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 17 farklı eserleri okunmuş olup okul içi paneller düzenlenmektedir. Ayrıca yeni dâhil ettiğimiz liselerde Mustafa Kutlu okumalarına devam etmekteyiz. 

Bugün ise "Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı" isimli panelimizde öğrencilerimizin Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un farklı eserlerini okuyarak kendi ifadeleri ile hazırlamış oldukları metinlerini kendilerinden dinleme imkânı elde edeceğiz.

Tarih boyunca sayısız destanlar yazmış olan kahraman milletimizin, vatanımızın bağımsızlık ve hürriyeti için göstermiş olduğu büyük fedakârlığın timsali olan İstiklal Marşı ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy,  Türk milletinin vicdanının umudunun sesi olmuştur.

Türk milletinin şahlanışı, doğulusuyla batılısıyla, kuzeylisiyle, güneylisiyle, kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle, yekvücut büyük bir mücadelenin Şairidir Mehmet Akif Ersoy. Bir ve beraber olduğumuz, birbirimize kenetlendiğimiz zaman, her şeyin bitti denildiği anda bile neler yapabileceğini İstiklal Marşı ile göstermiştir.

Bu duygu ve düşünceler ile öğrencilerimize sunumlarında başarılar, siz değerli misafirlerimize ise keyifli istifadeler diliyorum." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz'ün selamlama konuşmasının ardından İstiklal Marşımızın Millî Marş olarak kabulünün 100. yılı dolayısıyla yapılan Mehmet Akif Ersoy okumaları kapsamında Adıyaman Fen Lisesi Öğrencilerinden Berfin Altun'un yönettiği panele geçildi.

Esentepe Anadolu Lisesi öğrencisi Elif Yüsra Şahin "Asım'ın Nesli Nasıl Olmalıdır?"; Esentepe Anadolu Lisesi öğrencisi Merve Taş "Mehmet Akif'in Vatanperverliği"; Esentepe Anadolu Lisesi öğrencisi Fatma Nur Türk "Akif'in Şiirlerindeki Başlıca Temalar" ve Adıyaman Fen Lisesi Öğrencisi Aysima Boz da "Mehmet Akif ve Şiirleri"  başlıklı birer konuşma gerçekleştirdiler.

Panelist öğrencilerin sunumlarının ardından program, Anadolu Yazarlar Birliği Genel Başkanı Yazar Yusuf Tosun ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü 'nün değerlendirme konuşmalarıyla devam etti.

Anadolu Yazarlar Birliği Genel Başkanı Yazar Yusuf Tosun "Anadolu Mektebini kutluyorum ve faaliyetleri devam ettirmesini diliyorum. Mehmet Akif'in bizim için en önemli yönü tabi ki İstiklal Şairi olmasıdır. Ancak daha çok kişiliği, şahsiyeti, sözünde durması ve yine Mehmet Akif'in her yönüyle yaşantısı, gençler için örnek alınmalıdır. Ben daha çok onun insani yönü hakkında konuşmayı seviyorum. Bana göre Mehmet Akif'in en büyük şiiri; ne İstiklal Marşı, ne Çanakkale Destanı, ne Bülbül Şiiri, ne de diğer şiirler. Mehmet Akif'in en büyük şiiri kendi hayatıdır. O bizzat kendi hayatıyla şiir yazmıştır. Anadolu Mektebi öğrencilerimizi kutluyorum hepsi bir birinden değerli konuşmalar yaptılar."dedi.

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü ise öğrencilerin dilinden Mehmet Akif Ersoy'u dinlemenin kendisini mutlu ettiğini belirtti. Sami Güçlü, "Anadolu Mektebi, başta ülkemiz olmak üzere gönül ve kültür coğrafyamızın sanat, kültür ve edebiyatına düşünce ve eserleriyle büyük katkıda bulunan şair, yazar ve düşünürleri genç okuyucularla buluşturmaya yönelik bir yazar okuma programı, bir kültür-edebiyat hareketidir. Bununla birlikte kültür hayatımızda Anadolu Mektebinin rolü bir damladır. Yapılan iş, mikro bir iştir; ama gruba katılan öğrenciler için yazar okumaları önemlidir. Bu sayede onların dünyası güzelleşir, zenginleşir. Aktif siyaseti bırakıp Sakarya Üniversitesinde akademisyenliğe döndükten sonra başladığım ve 12 kişilik bir okuma grubundan doğan Anadolu Mektebi faaliyeti, 2016 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokolden sonra 7 yılda 30 ile ulaştı.

Bu çevrim içi panelde de Asım'ın sembol ismi olan Mehmet Akif'le ilgili öğrencilerimiz bir sunum yaptılar. Üniversite öğrencilerimizle yaptığımız geçmiş programlarda öğrencilerin Akif'in tanıma oranının maalesef çok düşük olduğunu gördük. Gerçekten Akif'i milletimiz çok seviyor fakat onun örnek alınacak kişiliği, insani yönleri, sporcu yanı, dostluğu ve fikirlerini bilmeden sözlü kültüre dayanarak kulaktan dolma bilgilerle tanıyoruz. Anadolu Mektebi öğrencilerin kazanmalarını arzuladığımız ilkeleri vardır. Öğrencilerimiz projeye dâhil olunca onların bu ilkeleri benimsemesini istiyoruz. Çalışkan olmak, büyük ideale sahip olmak, aileye önem vermek ve doğru sözlü olmak gibi ilkelerin Akif'in hayatında tamamını görebilirsiniz. Onun için Mehmet Akif'i daha yakından tanımalıyız. Bugünkü sunumlarından dolayı öğrencilerimizi tebrik ediyor, öğrencilerimizin Anadolu Mektebi yazar okumalarında inanıyorum ki daha da ileriye gidecekler. Anadolu Mektebi gönüllü bir katılımdır ve bu mektepten mezun olunmaz. Okullarından mezun olan öğrenciler daha sonra kendileri gelip Anadolu Mektebini bulur." diyerek değerlendirmelerde bulundu.

Panel okul müdürleri, panele katılan öğrencilerin rehber öğretmenleri ve çeşitli katılımcıların konuşma ve değerlendirmeleriyle son buldu.

30-04-202130-04-202130-04-202130-04-202130-04-202130-04-202130-04-202130-04-202130-04-2021

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.