ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Adıyaman'da "Matematik Seferberliği" Projelerle Başladı

Adıyaman'da

TÜBİTAK ve üniversiteler iş birliğinde matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak hem kolaylaştırmak hem de öğrencilerin bu dersi küçük yaşlardan itibaren sevmelerini sağlamak amacıyla Bakanlığımız tarafından matematik seferberliği başlatıldı.

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce bu kapsamda eylül ayında İlimizde matematik dersinde fark yaratan öğretmenler tespit edildi. Ayrıca "Seferber Matematikçiler: Görevimiz Teknolojik Etkinlikler" ve "Bir Kelime Bir İşlem" projeleri hayata geçirildi.

"Seferber Matematikçiler: Görevimiz Teknolojik Etkinlikler" Projesi kapsamında Ortaokul Matematik öğretmenlerinin teknoloji destekli matematik etkinliklerini seçme, tasarlama ve geliştirmeye yönelik bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla öğretmen eğitimleri düzenlenmesi planlandı.

Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ramazan Aşcı başkanlığında "Matematik Seferberliği" kapsamında yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve hayata geçirilecek projelerin tanıtımının yapılması amacıyla toplantı gerçekleştirildi.

Perre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ramazan Aşcı, Proje yürütücüleri, idareciler ve matematik dersinde fark yaratan öğretmenler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ramazan Aşcı: "Bakanlığımız ve TÜBİTAK arasında imzalanan "Eğitimde İş Birliği Protokolü" ile 2022 Yılı Matematik Yılı ilan edilmiş ve bu kapsamda matematik temalı özel çağrıya çıkılmasına karar verilmiştir. Müdürlüğümüzce TÜBİTAK Bilim ve Toplum Destekleme Programları Matematik Yılı özel çağrısına "Seferber Matematikçiler: Görevimiz Teknolojik Etkinlikler" başlıklı proje ile başvuru yapılmış ve projemiz Türkiye'de destek almaya hak kazanan 40 projeden biri olmuştur. Ayrıca projemiz, İl Milli Eğitim Müdürlükleri olarak projesi kabul gören 12 ilden biri olma başarısını göstermiştir. Matematik seferberliği kapsamında öğrencilerimizin matematik dersini eğlenceli şekilde öğrenmesi amacıyla "Bir Kelime Bir İşlem" yarışması da düzenliyoruz. Matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak hem öğrenimini kolaylaştıracak hem de öğrencilerin bu dersi küçük yaştan itibaren sevmelerini sağlayacak bu projelerle öğrencilerimizdeki matematik dersine olan önyargıyı kırıp öğrencilerimizin derse karşı olumlu tutumlar kazanmasını sağlamak istiyoruz." dedi

Aşcı, matematikte fark yaratan öğretmenlerimizin ilimizin seferber öğretmenleri olacağını ve diğer matematik öğretmenlerimizle tecrübelerini paylaşacaklarını ve İlimizde matematik dersinde akademik başarıyı arttırmak amacıyla ARGE birimimiz koordinesinde çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından ARGE Birimi PEK Üyesi Aycan Özyaşar tarafından "Seferber Matematikçiler: Görevimiz Teknolojik Etkinlikler" ve "Bir Kelime Bir İşlem" projesinin tanıtımı yapıldı.

"Seferber Matematikçiler: Görevimiz Teknolojik Etkinlikler" projesi, 16-21 Ocak 2023 tarihleri arasında Adıyaman Yenilikçi Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilecektir. 

Projeye başvurular, projenin web sitesi www.seferbermatematikciler.com dan yapılmaktadır.

04-01-202304-01-202304-01-202304-01-2023

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.