ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Adıyaman'da Köy Yaşam Merkezleri Köylülerin Hayatına Dokunuyor

Adıyaman'da Köy Yaşam Merkezleri Köylülerin Hayatına Dokunuyor

Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılan ve kullanılmayan köy okullarının köy yaşam merkezine dönüştürülerek ihtiyaçlar doğrultusunda aktif kullanımını sağlamak amacıyla yürütülen "Köy Yaşam Merkezi Projesi" ile Adıyaman'da Gümüşkaya Köy Yaşam Merkezi bir süre önce hayata geçirildi.

Kullanılmayan köy okul binaları, köy yaşam merkezleri projesiyle ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane, matematik, doğa, bilim ve tasarım gibi farklı alanda hizmet veren atölyelerle gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürülerek öğrencilerin ve köy halkının hizmetine sunuluyor.

Türkiye genelinde şu ana kadar 2200, Adıyaman'da ise  84 köy yaşam merkezi kuruldu.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ramazan Aşcı, bu kapsamda açılan Gümüşkaya Köy Yaşam Merkezini ziyaret ederek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Merkezi gezerek bilgi alan Aşcı, daha sonra  devam eden kurslar  kapsamında  sınıfları ziyaret ederek kursiyerlerle bir araya geldi. Atıl durumdaki kapalı köy okullarının tekrar hayata kazandırıldığına vurgu yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ramazan Aşcı: "Köyde yaşayan vatandaşlarımızın günlük hayatlarını kolaylaştıracak, iş ve aile yaşamlarındaki bilgi dağarcıklarını  arttırıp, el becerilerini geliştirmeye yönelik başlatılan proje kapsamında kapatılan köy okullarını yeniden eğitime kazandırıyoruz. Köylerde yapılan saha, alan taramaları, köy muhtarlıklarından gelen talepler, okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranlarının artması, okul öncesi eğitime olan farkındalığın artması ve yetişkinlere yönelik kurs taleplerinin mahallinde karşılanması amacıyla saha, alan taraması sonuçlarını da değerlendirerek 84 Köy Yaşam Merkezini faaliyete geçirdik. İlimizde de bugün ziyaretini gerçekleştirdiğimiz Gümüşkaya köyümüzde de âtıl durumda bulunan köy okulumuzu onarımdan geçirerek bu merkezimizi eğitim öğretim faaliyetleri için hazır hâle getirdik. Bu projeye öncülük eden Sayın Bakanımız Mahmut Özer başta olmak üzere emeği geçen tüm paydaşlara şükranlarımı sunuyorum"ifadelerini kullandı.

Gümüşkaya Köy Yaşam Merkezimizin bünyesinde yetişkinler için Kuran-ı Kerim Öğrenme Kursu, kuaförlük ve sanat atölyesi adı altında biçki dikiş, el işi, örgü vb. faaliyetler yapılacaktır.

10-01-202310-01-202310-01-202310-01-2023

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.