ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Adıyaman Merkez Ortaokullarında Görev Yapan Psikolojik Danışman Rehber Öğretmenlerine Yönelik "Mesleki Paylaşım ve Koordinasyon Toplantısı" Yapıldı.

Adıyaman Merkez Ortaokullarında Görev Yapan Psikolojik Danışman Rehber Öğretmenlerine Yönelik

2021-2022 eğitim öğretim yılında Adıyaman merkez ortaokullarında görev yapan Psikolojik Danışman Rehber öğretmenlerin katıldığı mesleki paylaşım ve koordinasyon toplantısı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Hamza Çelenk başkanlığında gerçekleşti.

Adıyaman Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü İbrahim Bağcı'nın selamlama konuşmasının ardından RAM'ın işleyişinden randevu süreçlerinden bahsederek okulların yeniden açılması ile davranış problemlerinin arttığını bu noktada kilit rol alan PDR öğretmenlerine büyük iş düştüğünü dile getirdi.

Hamza Çelenk ise pandemi sürecinde PDR öğretmenlerinin rolünün çok kıymetli olduğuna vurgu yaptığı konuşmasında "Psikolojik sağlamlık, bilinçli teknoloji kullanımı ve motivasyon başlıkları mevcut problemleri azaltmada çok önemli, sizlerin küçük dokunuşları büyük değişiklikler sağlayacak" dedi.

Şube Müdürü Hamza Çelenk gündem başlıklarını tek tek işleyerek süreci yönetti.

1-Akademik başarımızın değerlendirilmesi, LGS başarımızın iller bazında ele alınması

2-Okullarda Şiddettin Önlenmesi ile davranış problemlerinin; ergenlik dönemi ve akran zorbalığı kapsamında değerlendirilmesi

3-Bağımlılıkla Mücadele çalışmalarının ele alınması

4-Okul Risk Haritalarının incelenmesi ve Adıyaman Rehberlik ve Araştırma Merkezine gönderilmesi

5-Okullarda Psiko-sosyal ve Krize Müdahale Ekiplerinin işlevsel olmasının değerlendirilmesi

6-Genel (psikolojik sağlamlık) ve yerel(bilinçli teknoloji kullanımı) hedeflerin değerlendirilmesi

7-Adıyaman Rehberlik ve Araştırma Merkezine öğrenci yönlendirilmesi(RAMDEVU) ve Eğitsel Değerlendirme Formu

8-Okul ziyaretleri

Hamza Çelenk, Gündem maddelerine ilişkin olarak pandemi sürecinde okullarda yüz yüze eğitim yerine uzaktan çevrimiçi eğitim olması YGS ve YKS'deki başarımızı iller bazında sekteye uğrattı yıllara göre başarımızı değerlendirdiğimizde ilimizin sosyo-ekomik koşulları gereği salgın yılı bizim için verimsiz bir yıl oldu sizlerin gayretleriyle bunu hızla toparlamalıyız dedi.

Okullarda yüz yüze eğitimin akamete uğraması akabinde yeniden açılması davranış problemlerini getirdi bunun üstesinden gelmek için öğretmen koçluk sistemini, veli ve öğretmenleri işin içine katmalıyız dedi.

Rehberlik Hizmetleri bölüm başkanı Fuat Turan ise okul-Ram işbirliğinin sağlıklı yürümesi adına eğitsel değerlendirme formlarının doldurulmasında dikkat edilecek hususlara değindi. Paydaşımız olan rehabilitasyon merkezleri ile olan iletişimizde neleri önemsememiz gerektiği konusunda bilgi aktardı.

İlimizde yeni açılan Yeşilay Danışmanlık Merkezi(YEDAM) yetkililerinde davet edildiği koordinasyon toplantısında söz hakkı YEDAM misafiri yetkililerine verildi. Karşılıklı fikir alış verişi içerisinde toplantı devam etti. YEŞİLAY YEDAM yetkilileri; Yedam'ın ilimiz için bir kazanç olduğunu bura ile kontağın çocuklarımız ve gençlerimiz geleceği için anahtar rol alacağını ifade ederek okullarla koordineli çalışmanın, randevu alma yönteminin verdikleri hizmet şeklinin öneminden bahsetti.Beş alanda(Tütün Bağımlılığı, Alkol Bağımlılığı, Madde Bağımlılığı, Teknoloji Bağımlılığı, Kumar Bağımlılığı) yedam psikologları hizmet vermektedir dedi.

Toplantı dilek ve temennilerin alınmasının ardından sonlandırıldı.

 03-12-202103-12-202103-12-202103-12-2021

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.