ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Adıyaman BİLSEM'den Türkiye'nin ilk Yapay Zekâ Destekli Maske Tanıyan Otonom Robotu

Adıyaman BİLSEM'den Türkiye'nin ilk Yapay Zekâ Destekli Maske Tanıyan Otonom Robotu

Adıyaman BİLSEM'den Türkiye'nin ilk Yapay Zekâ Destekli Maske Tanıyan Otonom Robotu

Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi Ar-Ge ekibi tarafından yeni tip corona virüsle (Covid-19) mücadele kapsamında, resmî kurumlar, okullar, alışveriş merkezleri gibi birçok alanda maske kontrolü ve sosyal mesafe ölçümü yapan, otonom hareket edebilen, engele duyarlı Yapay Zekâ Tabanlı robot tasarlandı. Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Alagöz'e yaptıkları sunumla geliştirdikleri robot hakkına bilgi veren Adıyaman BİLSEM Ar-Ge ekibi; bu çalışması ile salgın sürecinde maske kontrolünü kolaylaştırmak, temasın azalmasını sağlamak, insanları risk ortamından çıkarmak, kurum ve kuruluşlara giriş sırasında tedbir sağlamak amaçlandı. Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Dr. Fuat Tokur liderliğinde, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Mustafa Göksu, Kurum Müdür Yardımcıları Mustafa Gümüş ve Mehmet Aslan'dan oluşan BİLSEM Ar-Ge ekibinin bu çalışması yaklaşık üç ay sürdü. Kodlama, yazılım, mekanik ve elektrik aksamları tamamen Ar-Ge ekibi tarafından hazırlanan ve gövdesi 3D yazıcıyla üretilen "IzeRO19" adı verilen robot, entegre kamera sistemi ile maske tanıma işlemi yaparak maske takmayanları kibarca uyarıyor. Okul, hastane gibi kurumsal ortamlarda maske takmayan personelin fotoğrafını çekip kurum amirinin mailine anında iletebilme fonksiyonu da içeren "IzeRO19" maskesini takan kişilere de teşekkür etmeyi ihmal etmiyor. "IzeRO19" üzerindeki sensörler vasıtasıyla otonom hareket edebilmenin yanı sıra ultrasonik sensörlerle haritalandırma sayesinde robotun sadece belirlenen alanlarda da dolaşması sağlanabiliyor.

Pandemi Sonrası İçin de Danışmanlık Yapabilecek

"IzeRO19" sadece maske tanıma işlemi yapmıyor. Ayrıca sanal asistan sayesinde hastane, okul, banka, nüfus müdürlükleri, emniyet, alışveriş merkezleri gibi birçok resmi ve özel kurum ve ortamda danışmanlık görevi de görüyor. Yapay zekâ tabanlı "IzeRO19" üzerindeki dahili mikrofon sayesinde sorulan soruları analiz edip cevap verebiliyor. Kurum yöneticilerine veya kurumsal işleyişle ilgili kişilere yöneltilecek sorularda söz konusu kişilerin e-postalarına soruyu yazılı olarak iletebilen robot gelen cevabı ilgili kişiye seslendiriyor. Ayrıca soru soran kişinin izin vermesi halinde fotoğrafını da anında mail yolu ile soru sorduğu kişiye ileterek güvenli bir iletişimi de sağlamış oluyor.

Python ve C++ programlama dilleri kullanılarak yazılmış olan "IzeRO19" maske-mesafe kontrolü yapmakla görevli personellerin yükünü hafifletmenin yanı sıra bu alanda görev yapan kişilerin temas riskini de minimuma indirmiş oluyor. Ayrıca insanların maske takmadıkları durumlarda onları uyaranın bir robot olması tepkilerin de olmamasının sağlıyor.

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Alagöz, ziyaret esnasında kurum çalışanlarını tebrik ederek bu tür çalışmaların her zaman destekçisi olacaklarını, ilimizde birçok kurumun kendi imkânlarını kullanarak ülke ekonomisine ve bilimsel geleceğine katkı sağlayacak potansiyele sahip olduklarını dile getirirken, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de bu çalışmaların yaygınlaşması için her türlü desteğe açık olduklarını söyledi.

"IzeRO19"un yapay zekâ desteği sayesinde insan yoğunluğunun fazla olduğu ortamlarda kontrol, yönlendirme, bilgilendirme fonksiyonlarını da içeren kodlamaların hazır olduğunu aktaran Bilişim Teknolojileri öğretmeni Mustafa Göksu "IzeRO19"un sonraki versiyonlarda bu fonksiyonları da tanıtacaklarını dile getirdi. Kurum Müdür Yardımcısı Mustafa Gümüş ise özle yetenekli öğrencilere hizmet veren Adıyaman BİLSEM'in bu tür çalışmalarla öğrencilerin yapay zekâ alanında çok daha ileri seviyelere taşınabileceğini ifade etti.

Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi Ar-Ge ekibi olarak daha önce tamamen kurumsal imkanlarla yaklaşık 5 bin siperlik üretip bölgedeki siperlik ihtiyacının büyük bir bölümünün karşılandığını dile getiren Kurum Müdürü Dr. Fuat Tokur ise ülke teknolojisine ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla kurumun tüm çalışanları ile tüm imkanlarının seferber edildiğini ve "IzeRO19" un da bunun bir örneği olduğunu söyledi.

Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şube Müdürü Hamza Çelenk ise ilimizin güzide kurumlarından biri olan Adıyaman BİLSEM'in zorlu süreçteki çalışmalarına desteklerini sürdürdüklerini ve bu tür inovatif çalışmaları her türlü desteklediklerini belirtti.

12-01-202112-01-202112-01-202112-01-202112-01-202112-01-202112-01-2021

 

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.