ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

27 Gezici EBA Destek Aracımızı Valimizin Katkılarıyla Öğrencilerimizin Hizmetine Sunduk.

27 Gezici EBA Destek Aracımızı Valimizin Katkılarıyla Öğrencilerimizin Hizmetine Sunduk.

2020 yılı Mart ayında ülkemize giren covid - 19 pandemisi her alanı olduğu kadar eğitim öğretim alanını da olumsuz etkilemiş hatta okulların kapanmasına neden olmuştur. Öğrencilerin eğitim öğretimden kopmaması ve olabildiğince nitelikli eğitimlerine devam edebilmeleri için Eğitim Bilişim Ağı (EBA) portalını uzaktan eğitime uygun hale getirmiştir. Ancak EBA eğitim portalına internet ve bilgisayar donanımı eksikliği nedeni ile erişemeyen öğrencilerimizin durumu üzerinde düşünülmesi gereken bir sorun olmuştur. Bu sorunu Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü kanalı ile Milli Eğitim Bakanlığı okullarda sabit EBA Destek noktaları ve okul olmayan taşımalı öğrenci gönderen bölgelere de Gezici EBA Destek noktaları kurarak çözme yoluna gitmiştir.

İlimiz Merkez ve ilçelerde internete erişemeyen ve yakınında Sabit EBA Destek Noktası bulunmayan bölgelerdeki yerleşim yerlerine Valiliğimiz kanalı ile İl Özel İdaresi tarafından EBA alt yapısıyla donatılan 27 Adet Gezici EBA Destek noktası bu gün itibarı ile hizmet vermeye başlayacaktır.

Bu amaçla hazırlanan 27 Gezici EBA Destek aracında üçer bilgisayar ve mobil internet bulunmaktadır. Araçlarda ayrıca bir bilgisayar öğretmeni gidilen köyde COVID - 19 pandemisi kurallarına uygun olarak eğitim ortamı hazırlayacak ve öğrencileri EBA ile buluşturacaktır.

Bu kapsamda Valimiz Sayın Mahmut Çuhadar, Vali Yardımcımız Yunus Kızılgüneş, Belediye Başkanımız Süleyman Kılınç, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık ve Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Alagöz'ün katılımıyla eski valilik bahçesinde düzenlenen tören sonrasında 27 mobil internet araç, merkeze bağlı köyler ile ilçelere bağlı köylerde öğrencilere hizmet vermek için yola çıktı.

Daha sonra Valimiz Sayın Mahmut Çuhadar, Belediye Başkanımız Süleyman Kılınç, Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Alagöz ve beraberlerindeki heyetle baraber merkeze bağlı Hacıhalil Köyü İlkokuluna giderek burada öğrencilere mobil internet aracını tanıtarak onların EBA'ya girmesini sağladık. Yapılan uygulamadan oldukça memnun olduklarını dile getiren öğrenciler emeği geçen herkese teşekkür etti.

Burada açıklamalarda bulunan Valimiz Mahmut Çuhadar, merkeze ve ilçeye bağlı köylerde 27 mobil internet aracının günde bin 620 öğrenciye ulaşacağını belirterek, "Bütün dünyayı ve ülkemizi etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle okullarımızı tatil etmek, kapatmak zorunda kaldık. Milli Eğitim Bakanlığımızın EBA sistemi var, uzaktan eğitim. Çocuklarımız bu sistem sayesinde eğitimlerini takip edebiliyorlar. Köy okullarımızda maalesef bilgisayar ve internet sıkıntısı vardı. Bizler İl Özel İdaremizle çalışarak 27 araç temin ettik. Her birine 3 bilgisayar yerleştirdik. Bu araçlarımız merkeze bağlı 135 köy ile ilçelerimize bağlı köylerimizi gezecekler ve çocuklarımızın EBA sistemine girmesini sağlayacak ve interneti ulaştıracaklar. Merkezde 135 köy dedim, her araç haftada 20 köye ulaşacak. 3 Araç bir günde 60 öğrenciye hizmet verecek. İl merkezine bağlı köylerde günlük bin 200 öğrenciye, il merkezine ve ilçelere bağlı köylerde günlük bin 600 öğrenci hizmet alacak. Aylık ise toplam 32 bin 400 öğrencimize ulaşacağız. Belediyemizde tablet desteği vererek proje çalışması yapacak." dedi.

Daha sonra konuşan Belediye Başkanımız Süleyman Kılınç ise "Milli Eğitim Bakanlığımızın başlatmış olduğu EBA programını oldukça önemsiyoruz. Çocuklarımız bizlerin geleceği, umududur, Türkiye'nin geleceğidir. Bizler eğitime, öğretime ve çocuklarımıza yatırım yapmak zorundayız, bu anlamda da müthiş bir proje. Bizler de valimizin başlatmış olduğu bu projeye tablet desteği vereceğiz inşallah. Yaklaşık 2 bin 500'e yakın bir tablet desteğimiz olacak. Bizler halkımıza hizmet için buradayız. Devletimiz bizleri bu anlamda görevlendirmiştir, çocuklarımız için ne gerekiyorsa yapacağız" şeklinde konuştu.

Özellikle kırsalda yaşayan, internet erişimi olmayan, bilgisayar ya da tableti olmayan öğrencilere, eğitim öğretim hizmetini vermek adına bu çalışmayı yaptıklarını söyleyen İl Müdürümüz Ahmet Alagöz ise "Bilindiği gibi bugün Gezici EBA Destek Noktalarına katkı sunmak amacıyla sayın valimizin ve ilimiz İl Özel İdaresinin katkılarıyla müdürlüğümüze 27 tane araç tahsis edildi. Her araca da üçer tane bilgisayar ve modem tahsis edilerek, dünyada ve ülkemizde devam eden pandemi sürecinden öğrencilerimizin eğitimlerinde en az etkilenmesi için yapılması gereken bütün çalışmalar sayın valimizin önderliğinde hızlı şekilde devam ediyor. Malumlarınız olduğu üzere okullarımızda şuan eğitim sadece uzaktan devam ediyor. Biz çocuklarımıza uzaktan eğitim verirken bu imkânlardan yoksun olan yani internete erişimi olmayan öğrencilerimizin yanına da Gezici EBA Destek araçlarıyla biz gidiyoruz. Gezici EBA araçlarımızın içerisinde üçer tane bilgisayar ve her aracımızda bir öğretmenimiz olacak ve köylerimizde bu noktaları ziyaret ederek öğrencilerimize katkı sunacaklar. Ben bu noktada bize destek olan başta sayın valimize, belediye başkanımıza ve il özel idaresine yürekten teşekkür ediyorum. Emeklerine sağlık diyorum. İnşallah çocuklarımız bu süreci bu tür imkânlarla en faydalı olabilecek şekilde atlatarak en kısa sürede de yüz yüze eğitime geçebilmeyi umuyorum. "dedi.

01-12-202001-12-202001-12-202001-12-202001-12-202001-12-2020

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 24 77 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.