ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Ailelere Yönelik Bilgilendirme Toplantısı

"Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi" kapsamında Adıyaman´da Suriyeli ailelere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Suriyeli Ailelere Yönelik Bilgilendirme Toplantısı

"Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi" kapsamında Adıyaman´da Suriyeli ailelere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanlığında görevli Proje Direktör Yardımcısı Dr. Taner Aşçı, Suriye´de 6 yıl önce kriz başladığını anımsatarak, Türkiye´nin bu ülkede mağdur olanlara sahip çıktığını söyledi.

Bu çerçevede acil olarak ortaya çıkan eğitim açığının giderilmesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığının çalışma başlattığını dile getiren Aşçı, şöyle konuştu: 

"Coğrafyamızda dünyanın karşılaştığı en büyük krizi yaşıyoruz. Bu krizde ortaya çıkan eğitim ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak Milli Eğitim Bakanlığının geliştirmiş olduğu önlemler her bakımdan takdir topluyor. Krizin başladığı yıllarda geçici olarak verilmeye çalışılan eğitim sistemi Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği entegrasyon programıyla bir üst seviyeye çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı, entegrasyon sistemiyle Suriyelilerin çocuklarımızla aynı sıralarda eğitim görmelerine olanak sağladı. Okullarda hem Suriyeli hem kendi çocuklarımız eğitim görüyor. İnsanlık adına atılan bu büyük bir adım ülke içinde ve uluslararası arenada takdir topluyor."

Projede bir yılın tamamlandığını anlatan Aşçı, temel amacın entegrasyon sürecine katkı sağlamak olduğunu kaydetti.

Aşçı, Suriyeli çocukların okullarda ihtiyaç duyabilecekleri tüm materyallerin sağlandığını bildirdi.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Altındal ise projenin çok önemli olduğunu anlattı.

Suriyeli öğrencilerin eğitimde geri kalmamaları gerektiğini dile getiren Altındal, "Adıyaman´da 5 bin okul çağında Suriyeli çocuk var. Kayıtlı olmayan 2 bin öğrencimiz var. Kent genelinde 9 bin okul çağında öğrencinin olduğunu tahmin ediyoruz. İnanıyorum ki büyük çoğunluğu geçici eğitim merkezleri ile çadır kentlerde eğitim görüyor." diye konuştu.

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.