ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Prof. Dr. Özdemir: Eğitimde Amaç Tek Tipler Yaratmak Değil Farklılaştırmaktır

Prof. Dr. Özdemir, Dç. Dr. Adnan Boyacı ve Yrd. Dr M Fatih Karacabey tarafından okul müdürlerimize ve öğretmenlerimize eğitim semineri verildi.  
Prof. Dr. Özdemir: Eğitimde Amaç Tek Tipler Yaratmak Değil Farklılaştırmaktır

İki oturumda gerçekleştirilen seminerin ilk oturumunda Şehit Fazıl Gürs İmam Hatip Ortaokulunda Merkez ve Merkeze Bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerimize yönelik  “Çok Kültürlü Ortamlarda Sınıf Yönetimi” semineri, ikinci oturumunda ise Merkez Halk Eğitimi Merkezinde Müdür/Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcılarına yönelik “Liderlik” konulu seminer verildi.  

Milli Eğitim Müdürümüz Mete Kızılkaya ile Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürlerimizin de iştirak ettiği seminerde Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Servet Özdemir, konuşmasında eğitimde öğrencilerin tümüne aynı bilgileri vermenin yanlışlığını vurgulayarak, Eğitimin amacının tek tipler yaratmak değil, farklılaştırmanın olduğunu belirtti. 

 

Düşünce yapısı ve ilgi alanı farklı olan öğrencilerin tümüne ayırt etmeksizin aynı tür bir bilgi yüklemesi yapmanın yanlışlığını vurgulayan Özdemir, eğitimin amacının tek tip öğrenciler yaratmak ya da kişileri birbirine benzetmek değil, farklılaştırmak olduğunu vurguladı. Ailede başlayan ve ölüme kadar devam eden bir öğrenmeden bahsediyoruz. Eğitimdeki felsefemiz de değişti artık. Eğitim yerine ‘öğrenme’ diyoruz. Bütün öğrencilere aynı sistemde, aynı kitapla, aynı bilgilerle eğitim veriyoruz. Halbuki eğitimin merkezine öğrenciyi almamız gerekiyor. Eğitimin merkezine öğrenciyi almak demek, öğrencinin her istediğini yapmak ya da öğrencinin canı istediği zaman öğretmek değil, o öğrencinin ne gibi bir bilgiye, öğrenmeye ihtiyacı varsa onu belirleyip vermektir. Burada okul idarecilerinin liderlik vasfı ortaya çıkıyor.” diye konuştu. 

 

Dünyanın her yerinde eğitim sisteminin eleştirildiğini, Avrupa´da 2000’li yıllardan itibaren yoğun bir eğitimde değişim programı mevcut olduğunu kaydeden Özdemir, ancak eğitimde değişim dönüşüm anlık bir şey değildir. Bu bir süreçtir zaman ister.Her yüzyılda eğitim anlayışında radikal değişmeler olduğunu dile getiren Prof. Dr. Servet Özdemir, "Tarım toplumu, sanayi toplumu, bilgi toplumu diye olaya bakarsak, her devrin kendine göre belli değişiklikleri vardır. 20. yüzyılın anlayışı ‘öğretme’ anlayışı iken, 21 yüzyılın anlayışı ‘öğrenme’ temel değer olarak ortaya çıktı. Eğitimde koridorlar, bahçe, spor salonu gibi mekanlar da öğrenme mekanları olarak kullanılabilir" ifadelerini kullandı.


Günümüzde birçok şirketin çalışanlarından her ay yeni bir fikir üretmesini istediğini ifade eden Prof. Dr. Özdemir, “Biz de okul yöneticilerimizden her ay bir yeni fikir isteyebiliriz. Bu fikir uygulamaya konulur ya da konulmaz ama o fikirler bir havuzda toplanır ve günü gelince de belki birer birer uygulanır. Kendimizi bu yönde geliştirmeliyiz. Öğrencilerden, öğretmenlerden, müdürlerden pek çok projeler çıkar.” diye konuştu.


Kalkınmayı sağlamak, ‘orta gelir tuzağından’ çıkmak istiyorsak eğitim ve adaleti çağın gereklerine göre düzenlemek zorundayız" dedi.

 

 

10-04-201710-04-201710-04-201710-04-201710-04-201710-04-201710-04-201710-04-2017

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.