Haberler Okul Sütü Modülü Uzaktan Eğitim ile Tanıtıldı.

Okul Sütü Modülü Uzaktan Eğitim ile Tanıtıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),  ikinci  dönem dağıtılacak okul sütleri için çalışmalarına başladı. Bakanlık, okul sütü  programının kontrol ve değerlendirilmesi ile muhtemel tereddütlere daha hızlı  çözüm üretilebilmesi amacıyla hazırlanan Okul Sütü Modülü´ne ilişkin 81 ildeki il ve ilçe müdürleriyle okul sütü komisyonu üyelerine uzaktan eğitim verdi.

aliMEB, Sağlık Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  işbirliğinde yürütülen okul sütü programı kapsamında, ikinci dönemin başı  itibarıyla haftada pazartesi, çarşamba, cuma günleri okullarda süt dağıtılacak.  Programa ilişkin işlemlerin sağlıklı yürütülmesi için MEB tarafından hazırlanan  Okul Sütü Modülü´yle, süt dağıtılan okullar anlık takip altına alınarak, süt içen  çocuklarda oluşabilecek alerjik reaksiyonlar, okullara dağıtılan süt miktarı, kaç  velinin çocuğunun süt içmesi için izin verip vermediği gibi konular izlenecek ve  gerekli tedbirler alınacak.

 

Halk Eğitim Merkezi salonunda gerçekleştirilen uzaktan eğitimin açılışı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda KOCABIYIK tarafından yapılmıştır. Toplantıya İl Okul Sütü komisyon üyelerinden Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr.Engin ÇALGAN, Gıda Tarım ve Hayvanclık İl Müdür Yardımcısı Sırrı YILMAZ, İl Defterdarlığı Personel Müdürü Gülseren MUTLUAY, Milli Eğitim Şube Müdürü Ali TANRIVERDİ, Müdürlüğümüz MEBBİS Yöneticisi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Mustafa ÇETİN ve ilgili okulların idarecileri katıldılar.

 

Bu yıl, okul sütü dağıtımı ülke genelinde resmi, özel anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine eğitim öğretim yılının ikinci yarısından itibaren başlayacak. Geçen yıldan farklı olarak bu yıl velilerden gelen talep doğrultusunda bağımsız anaokullarında da okul sütü dağıtımı yapılacak. Özel öğretim kurumları, programa eşdeğer süt veya süt ürünleri tüketilmesini sağlamaları halinde, velinin isteği esas alınarak kurum yönetiminin kararı doğrultusunda program kapsamı dışında tutulacak.

 

Temel Eğitim Genel Müdürü Funda KOCABIYIK, Okulların her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri yapmış oldukları süt tüketimini günü gününe sisteme işleyeceğini, ilçe milli eğitim müdürlükleri ise bu girişlerin düzenli bir şekilde yapılıp yapılmadığını sistem üzerinden aldıkları raporlarla takip edeceğini ve eksikleri bulunan okulları yönlendirerek, okul müdürlüklerine destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

 

   
İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin ise sistem üzerinden aldığı genel raporlarla gerek ilçe gerekse okul müdürlüklerine destek ve koordinasyon hizmeti sağlayacağını ve sisteminin genel takibini yapacağını anlatan Kocabıyık, herhangi bir öğrencide oluşabilecek şikayet vakasında, o parti numaralı sütlerin hangi okullara dağıtıldığının sitemden takip edilerek ve mesaj yolu ile dağıtımların durdurabileceğini belirtti.

 

Şube Müdürümüz Ali TANRIVERDİ tarafından konu ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

 

 

Modüle ilişkin 81 ilde süt dağıtımında görevli olacak il ve ilçe milli  eğitim müdürleri, il ve ilçe MEBBİS görevlileri, il ve ilçe okul sütü komisyon  üyelerine Bakanlık tarafından Uzaktan Eğitim verildi.

sasda

 

 Yayın:09.01.2014 - Güncelleme:09.01.2014 - 15:44 - Görüntülenme:1047