ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Öncesi Eğitim Şenliği İle Minik Öğrenciler Doyasıya Eğlendi

  İlimizde okul öncesi eğitimin yaygınlaşması amacıyla “Okul Öncesi Eğitim Şenliği”düzenlendi. Okul Öncesi Eğitim Şenliği Merkez Biraralık İlköğretim Okulu Bahçesinden Valilik Binası önüne kadar kortej yürüyüşü yapılması ile başladı. Program kortej yürüyüşününün ardından Valilik binası önünde düzenlenen etkinliklerle devam etti.  
Okul Öncesi Eğitim Şenliği İle Minik Öğrenciler Doyasıya Eğlendi

          Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen etkinliğe, Vali Yardımcısı Levent Öztin, Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi Özkan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Seyit Ahmet Bağcı, Halk Sağlığı Müdürü H. Mustafa Kutlu, Maarif Müfettişleri Başkanı M. Ali Akın, Şube Müdürlerimiz Mustafa Yetiş ve Ramazan Çoban, Anaokulu Müdürleri, Anaokulu öğrencileri ve aileleri katıldı.

          Valilk bahçesinde saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan programda, Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi Özkan konuşmasında değerli veliler muhterem hazirun. Çocukların zihinsel ve kişilk gelişiminin %70’nin 0-6 yaş aralığında tamamlandığı bilinmektedir.Bu süre içerisinde kazanılan davranış biçimleri tüm yaşam boyunca devam etmektedir. Bu dönemde 3-6 yaş arası dönem, bilimsel açıdan eğitim yaşam olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde de bu yaş grubundaki tüm çocukların anayasının 42 maddesinde belirtilen eğitim hakkından yararlanabilmeleri için okul öncesi eğitim kurumlarının yeterli seviyeye çıkarılması için çalışmalar hızla devam etmektedir.Çocukların evde yapamadıkları birçok faaliyeti anaokulunda gerçekleştirmekteler. Arkadaşları ile konuşarak, onların düşüncelerinden haberdar olmaktadırlar. Öğrencilerin kendi görüşlerini ve düşüncelerini rahatça ifade edebildiğini, hatta oynadıkları oyunlarla arkadaşlarına karşı duygularını ifade etmek fırsatı bularak rahatladıkları bilinmektedir. Okul öncesi kurumların yararlarını sayarken listeyi daha çok uzatmak mümkündür. Çocuklarımızı okul öncesi eğitim kurumlarına vererek anne, babalar olarak sorumluluklarımızdan kurtulmuş olmayız. Böyle bir düşüncenin kesinlikle yanlış olduğunu belirtmek isterim. Anne ve baba olarak çocuklarımıza karşı sorumluluğumuz yaşamın her döneminde devam etmektedir.Günümüzde maalesef çocuklarımız erken büyümeleri konusunda baskıya maruz kalmaktadır. Yetişkinlerin dünyasına ait olması gereken pek çok şeyler çocuklarımız çok erken dönemde tanışma fırsatına sahipler. 6 yaşındaki çocuklar pop yıldızlarını taklit ediyorlar. 8 yaşındaki çocuklar cinayet içeren video oyunlar oynuyorlar. Televizyon dizilerinden cinsellikle ilgili birçok bilgiyi ediniyor. Televizyon ve internet çocuklarımızdan saklamız gereken bir çok olayı gün gibi ortaya dökmektedir. Televizyon ve internet çocuklarımıza faydasından çok bu durumda zararı olmaktadır. İşte bu aşamada çocuklarımız televizyon ve internet bağımlılığından kurtarıp sosyal çevresiyle iletişim kurabileceği arkaşların olması duygusal ve sosyal gelişimi açısından hayati önem taşımaktadır. Toplum olarak, çok sevdiğimiz çocuklarımız ve geleceğimiz için en kalıcı yarının eğitim olduğu bilincine vardığımızda, tüm diğer sorunlarımızın kolayca çözümlendiğini göreceğiz. Temel bilgi beceri ve alışkanlıklarımızın kazanıldığı bu kritik yıllarda eğitim tesadüflere bırakılmamalıdır dedi.

          Program valilik bahçesinde sihirbaz ve birçok masal kahramanlarının gösterileriyle devam etti. Doyasıya eğlenen çocuklar düzenlenen etkinlikte oldukça güzel vakit geçirdi.

 

 

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.