ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİ KAYITLARINDA ADRES DEĞİŞİKLİĞİ İLE İLGİLİ DÜZENLEME

18/06/2017 tarih ve 9273377 sayılı valilik onayı ile öğrenci kayıtları için gerçek olmayan adres değişikliğinin önüne geçmek amacıyla müdürlüğümüz tarafından önemli bir düzenlemeye gidildi. Bu düzenleme ile son dönemlerde özellikle veliler tarafından başarılı bulunan okullara yönelik aşırı yığılmanın önüne geçilecek.    
ÖĞRENCİ KAYITLARINDA ADRES DEĞİŞİKLİĞİ İLE İLGİLİ DÜZENLEME

İlkokul 1. sınıfa ve ortaokul 5. sınıfa kayıt olacak çocuklarını Bu sorunların önüne geçilmesi ve öğrenci velilerinin çocuklarını istedikleri okula kaydetmek amacıyla özellikle kayıt döneminde yapmış olduğu gerçek olmayan adres değişikliğinin önlenmesi için; Temel Eğitimden sorumlu şube müdürümüzün başkanlığından bir komisyon oluşturulacak.  En az iki ilkokul müdürü, iki ortaokul müdürü ve yeterli sayıda personelden (toplam 7 kişi) oluşan " Adres Değişikliği İzleme ve Müdahale Etme Komisyonu" tarafından kayıtların başlamasından önce e-okul sisteminden 2017-2018 eğitim öğretim yılında muhtemel ilkokul 1. sınıfa ve ortaokul 5. sınıfa kayıt olacak öğrencilerin isimleri ile adres bilgilerini gösterir liste alınacak. Daha sonra değiştirilen adresler ile karşılaştırılacağından hiç kimse doğru olmayan beyanlarla adres değişikliği yapamayacak.  

 Normal olarak adreslerini değiştirenler ise yerleşim yeri belgeleriyle birlikte okullarına başvuracak ve okullar aracılığıyla bu başvurular Müdürlüğümüze bildirilecek.  Müdürlüğümüzde oluşturulan Adres Değişikliği İzleme ve Müdahale Etme Komisyonu tarafından adresi uyuşmayan öğrenci velilerinin ibraz ettikleri yerleşim yeri belgesinde belirtilen adres sorgulanacak. Velinin o adreste ikamet edip etmediklerinin tespitinin yapılması için İl/İlçe Nüfus Müdürlüğüne, Müdürlüğümüz Temel Eğitim Şubesi aracılığıyla yazı yazılacak ve Nüfus Müdürlüğünce, emniyet birimlerine yaptırılacak tahkikat sonucuna göre belirtilen öğrencilerin okula kayıt yapılıp yapılmayacağına karar verilecek.

 Bu düzenleme ile hem kalabalık sınıf ortamlarına yönelik çözüm bulunacak hem de normal eğitime geçme noktasında rahatlık sağlanacak.   Diğer taraftan bazı okullara yeterli sayıda öğrenci kaydı olmadığından dolayı tam kapasite ile çalışamamaktadırlar, bu da kaynak israfına neden olmaktadır. Bu düzenleme bu sıkıntılarda giderilmiş olacak.

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.