ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

NİTELİKLİ MESLEKİ EĞİTİM İÇİN OKUL SEKTÖR EL ELE TOPLANTISI YAPILDI

Milli Eğitim Bakanlığının okul-sektör–işgücü aktörleri ile işbirliği yapılarak eğitim–istihdam ilişkilerinin güçlendirilmesi için hazırladığı 2016/21 sayılı genelgeye istinaden Adıyaman “Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” tarafından “NİTELİKLİ MESLEKİ EĞİTİM İÇİN OKUL SEKTÖR EL ELE” projesi hazırlandı. Hazırlanan bu proje ile meslek liselerinin ilgili yönetici ve alan öğretmenleri, her ay bir sanayi sektörü temsilcileri ile mesleki eğitim ve sektörün sorunları ve çözüm önerileri konulu toplantı yapmaktadır.  
NİTELİKLİ MESLEKİ EĞİTİM İÇİN OKUL SEKTÖR EL ELE TOPLANTISI YAPILDI

Proje kapsamında ilk olarak Ekim ayında Mobilya sektörüyle yapılan toplantının ardından, ikinci toplantı 15.11.2017 tarihinde Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, Milli Eğitim Şube Müdürü Abdullah TURHAN başkanlığında “Metal” sektörü ile yapıldı. Yapılan toplantıya, Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Adıyaman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Adıyaman Mesleki Eğitim Merkezinin müdürleri, yöneticileri, metal teknolojisi alanı öğretmen ve şefleri,  sektörün önde gelen işletme temsilcileri ile “Adıyaman Madeni Sanatkârlar Esnaf Odası” başkanı Mahmut YÜCEL katıldı. Toplantıda Adıyaman’da Metal teknolojisi alanında öğrenim gören öğrenciler ile sektörde çalışanlara yönelik tanıtım ve yönlendirme, eğitim ve istihdam sorunları ve çözüm önerileri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Tespit edilen bu sorunların çözümü, okul-sektör işbirliği çerçevesinde yapılacak çalışmalar kararlaştırıldı.

Gerek sektörün gerekse okullarımızın yaşadığı çeşitli sorunların çözümü ve metal sektörü için istihdam edilebilir nitelikli meslek elemanları yetiştirebilmek adına, sürdürülebilir okul-sektör işbirlikleri kararları alındı. Alınan bu işbirliği kararları ile; Metal sektöründe çalışan, usta öğreticilere yönelik “Meslek Ahlakı ve Ahilik” seminerleri, Sektör ve okul atölyelerinin gerekli durumlarda eğitim amaçlı ortak kullanımı, malzeme temininde okullara destek olunması, mesleğin itibarını yükseltmek ve metal alanına öğrenci yönlendirmeyi arttıracak gezi, seminer ve tanıtım faaliyetlerinin yapılması kararlaştırıldı.

 

 

Ali Taşı Mahallesi Atatürk Bulvarı 144/1 Merkez / Adıyaman - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.