ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi ÖZKAN’dan Öğretmenler Günü mesajı;

Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi ÖZKAN’dan Öğretmenler Günü mesajı;

 

Değerli Öğretmenlerimiz

Her çocuk tabiatı gereği merak ederek öğrenerek gelişir ve büyür. Tabi ki bu süreçte öncelikli görev çocuğun ilk eğitimini ve terbiyesini aldığı anne ve babaya düşer, fakat okul çağına gelindiğinde devreye öğretmenler girer. Ancak bir gerçek vardır ki oda okul çağına gelmiş olan bu çocuğun tam manasıyla yardıma muhtaç halde olduğudur. İşte bu nedenledir ki öğretmenler çocukların ailesinden uzak bulundukları zaman dilimlerinde onların en büyük yardımcısı konumundadırlar zira onlar, çocuklarımıza ihtiyaç duydukları okuma ve yazma becerisi ve bilgi dağarcıklarını  geliştirip güçlendirmelerine ve kültürlenmelerine katkı sağlayacak bilgileri sunmakla görevli oldukları halde bunları sunmakla kalmazlar aynı zamanda büyük özveri ve çabalar sergileyerek onların her türlü sorunları ile ellerinden geldiğince ilgilenmek suretiyle adeta onlara ikinci bir aile ortamı ve sıcaklığı sunarlar. 

            Öğretmenler, verdikleri eğitim ile aynı yetiştirmekte oldukları bireylerden vatan ve millet sevgisi, fazilet, düzen, disiplin ve özgüven duygularının gelişmesine de katkı sağlayarak onlara başarıya giden yolu da göstermiş olurlar. Bu sayedir ki çocuklar, sosyal hayata daha hızlı şekilde entegre olarak toplum içerisinde bir aidiyet duygusu kazanır ve kendisini içinde yaşadığı toplumun ve mensup olduğu milletin bir parçası olarak görür. 

            Bu gün; gelişip kalkınmada ve güçlenmede eğitim ve öğretimin yeri inkar edilemez. Bu toplumun ortaya koyduğu eğitimin kalitesi, diğer bir deyişle eğitim ve öğretim sektörüne verdiği ve biçtiği değer onun aynı zamanda gelişmişlik ve kalkınmışlık derecesi ile de alakalı olacaktır. Bu sebeple kültür, sanat, bilim, teknoloji ve ekonomik alanlarda kalkınmış ve ilerlemiş olmak hiç kuşku yok ki eğitim ve öğretim sorunlarını çözmüş toplumlar olmakla mümkün olacaktır. 

            İşte bu nedenledir ki Millet Mekteplerinin açıldığı tarih ve Atatürk’ün Baş Öğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, ülkemizde 1981 yılından beri “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır. 

            Öğretmenler günü, öğretmenlerimiz ve öğrenciler arasındaki sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı  bir gündür. Keza bu müstesna güne anlam ve önemi itibarı ile bakıldığında öğretmene gösterilen sevgi ve saygının bir bakıma topluma verilen değerin de yansıması olduğu da asla unutulmamalıdır. Bu açıdan öğretmenler günü, fedakar ve cefakar öğretmenlerimizin değerinin bir kez daha düşünülüp onların milletimiz için değerinin hatırlandığı bir gün olmalıdır. 

            Bu duygularla memleketimize üstün hizmetleri geçmiş tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimize de Allahtan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun.

 

                                                                                                                                 Seyfi ÖZKAN

                                                                                                                            Milli Eğitim Müdürü

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.