ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Öğrenci Meclisi Temsilcisi Seçimi Yapıldı

      Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Uygulama yönergesi çerçevesinde gerçekleştirilen  Öğrenci Meclisi seçimleri gerçekleştirildi. 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Adıyaman ili Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri il  başkanı seçimi yapıldı.Halk Eğitim Konferans Salonunda düzenlenen başkanlık seçimine İl Milli Eğitim Şube Müdürlerinden Cevdet Ataoğlu, Cangir Erin, okul idarecileri ve öğrenciler katıldı.
İl Öğrenci Meclisi Temsilcisi Seçimi Yapıldı

           Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Uygulama yönergesi çerçevesinde gerçekleştirilen  Öğrenci Meclisi seçimleri gerçekleştirildi. 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Adıyaman ili Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri il  başkanı seçimi yapıldı.Halk Eğitim Konferans Salonunda düzenlenen başkanlık seçimine İl Milli Eğitim Şube Müdürlerinden Cevdet Ataoğlu  Cangir Erin, okul idarecileri ve öğrenciler katıldı. 

           Açılış konuşmasını yapan Şube Müdürü Cevdet Ataoğlu konuşmasında, okullarda seçilen okul öğrenci temsilcileri ilçe öğrenci meclisi temsilcilerini seçtiler. 8 ilçemiz ve merkez ilçe olmak üzere ilçe öğrenci seçimi geçen hafta itibariyle yapıldı. Bugün burada il öğrenci meclisi seçimi yapılıyor. Evet  2004 den bu yana bakanlığımızın bir uygulaması olarak okullarda okul öğrenci seçimi yapılıyor. En son 81 il,  il temsilcilerini seçecekler ve 81 il temsilcisi Türkiye öğrenci meclisi temsilciliğini oluşturacaklar.Dolaysıyla bugün burada seçilen arkadaşımız TBMM’de öğrenci temsilcisi olarak ilimizi temsil edecektir. Bütün bu uygulamalarda amaç öğrencilerimizin demokrasi kültürünü  kazanmaları. Yine hoşgörü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi.  Evet çok erken yaşta oy kullanma, seçme ve seçilme kültürünü bu uygulamalarla öğrencilerimiz bu kültürlerini yani demokrasi kültürlerini geliştiriyorlar. Demokrasi kişi hak ve özgürlükleri demektir.Ama demokrasi de asıl olan başkalarının diğer kişilerin hak ve özgürlüklerine saygı göstermektir .Bireysel farklılıklara saygı  vardır, barış içerisinde yaşamak ve barış içerisinde çözüm üretmek vardır. Demokrasi budur. Burada kazanan olacaktır. Kazanan bütün öğrenciler olacaktır. Kaybeden olmayacaktır. Kazanan demokrasi olacaktır. Evet il öğrenci temcilcisi seçimi ilimize hayırlı olsun dedi.

            Geçen hafta yapılan ilçe öğrenci temsilcisi seçiminde il 5’e giren adayların arasından seçilecek olan il öğrenci temsilciliğine merkez ve ilçelerden olmak üzere 10 aday başkan olmak için başvuru yaptı. Başvuru yapan başkan adayları sırayla kendilerini tanıtarak propaganda konuşması yaptılar. Eğitim-öğretimin içinde bulunduğu sıkıntıları dile getirerek sorunların aşılması için yapacakları çalışmaları hakkında bilgi veren adaylara 5’er dakikalık konuşma süresi verildi. Başkanlık için yarışan adayların propaganda konuşması sırasında kazanmak için yaptıkları vaatler ve eleştiriler görülmeye değerdi. Hatta bazı adaylar  eğitim ve öğretimle ilgili sıkıntıları TBMM’ye taşıyacaklarını ayrıca okullar arası dayanışma ve okuma alışkanlığının kazandırılması için her okula bir kütüphane kurulması ve kardeş okul uygulaması başlatacakları gibi konulara değindi.Başkan adaylarına verilen 5’er dakikalık konuşmaların ardından il başkan seçimine başlanıldı. Yapılan konuşmaların ardından gidilen seçimde Merkez Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu öğrencisi Mikail Aliyar Hazar ve Samsat Çok Proğramlı Anadolu Lisesi öğrencisi Salih Yakaryılmaz kullanılan 34 oydan 11’er  oy aldı. Eşit oy alan öğrencilerimiz arasından kura seçimi yapıldı. Yapılan kura seçiminde Mikail Aliyar Hazar İl Öğrenci Meclisi Başkanı seçildi.

            Seçim öncesi konuşmalarda bulunan 10 yaşındaki İl Öğrenci Meclisi Başkanı Mikail Aliyar Hazar, “Bu demokraside yarışan arkadaşlarımı geçeceğime canı gönülden inanıyorum. Yani insanların başaramayacağı bir şey yoktur. Hangi insan olursa olsun inanırsa başarır” şeklinde konuştu.           

            Başkanlık seçiminin ardından öğrenciler kazanan arkadaşlarını tebrik ederek birlikte fotoğraf çektirdi.

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.