ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AHMET ALAGÖZ ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ (YKS) İÇİN UYARILARDA BULUNDU.

   
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AHMET ALAGÖZ ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ (YKS) İÇİN UYARILARDA BULUNDU.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, 2019 yılı üniversite yerleştirmeleri için İl Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Özel Eğitim ve Rehberlik Şube Müdürlüğümüz tarafından şehir merkezinde ulaşım ve nüfus yoğunluğu göz öne  alınarak AVM ve okullarda 8 adet YKS tercih danışmanlığı merkezi kurulduğunu belirtti.

Alagöz, "bu komisyonlarımızda 30 rehber öğretmenle öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti veriyoruz.   Verdiğimiz danışmanlık hizmeti 29 Temmuz'a kadar devam edecek. Merkez ilçe dışındaki ilçelerimizi yukarıdaki sayılara eklediğimizde 32 komisyonumuzda 116 öğretmenimiz danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyorlar. Öğrencilerimizin tercih edecekleri okullar konusunda danışmanlık hizmeti almaları sağlıklı tercih yapmalarına yardımcı olacaktır.

Öğrenci ve velilerin kafalarında 2019 YKS sonuçlarının açıklanması sonrasında; tercih nasıl yapılır, nelere dikkat etmeliyim, hangi bölümlerin geleceği parlak, hangi üniversiteyi tercih etmeliyim gibi birçok soru bulunmaktadır.

 Üniversite tercihleri, öğrenciler ve aileler için önem arz eden ve heyecanlı geçen bir süreçtir. Bu süreçte verilecek kararlar çocuğun tüm hayatını etkileyecek olması nedeniyle özenle ve profesyonelce yönetilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında tercihler yapılmaktadır. 24 tercih hakkı bulunmakta ve 24 tercihin tamamı TYT ve/veya SÖZ, SAY, EA veya DİL bölümlerinden olabilir.

 Tercih yaparken öncelikle başarı sırası göz önüne alınmalı; devlet ve /veya vakıf üniversitesi tercihi  ailelerin ekonomik durumları göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Tercih yaparken muhakkak bir uzmana danışılmalıdır. Tercihler sisteme girilirken girdiğiniz kodun istediğiniz bölüm olup olmadığını kontrol ediniz. Tercih yaparken öncelikle sevdiğiniz ve bir ömür boyu bıkmadan usanmadan yürütebileceğiniz bölümlere yönelmeniz gerekmektedir. En iyi tercihin bir uzman eşliğinde yapılacağını unutmayınız" ifadelerini kullandı.

 İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, Adıyaman merkezde tercih danışma hizmetinin;

 Rehberlik ve Araştırma Merkezi, AVM, Fatih Anadolu Lisesi, Adıyaman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Adıyaman Anadolu Lisesi, Adıyaman Anadolu İmam Hatip Lisesi, Safvan Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Adıyaman Lisesinde verildiğini söyledi.

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.