ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Toplantısı

Merkez Halk Eğitim Merkezinde  İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Toplantısı yapıldı. Toplantıya;  Milli Eğitim Müdürü Seyfi ÖZKAN, Milli Eğitim Şube Müdürü Cevdet ATAOĞLU, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Aziz ÖZBİLGİÇ...
İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Toplantısı

          Merkez Halk Eğitim Merkezinde  İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Toplantısı yapıldı.Toplantıya; Milli Eğitim Müdürü Seyfi ÖZKAN, Milli Eğitim Şube Müdürü Cevdet ATAOĞLU, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Aziz ÖZBİLGİÇ, Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil ALAN, Kültür ve Turizm Şube Müdürü Mehmet ÖNCÜ, Orman İşletme Müdürü Mehmet HARBİ, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret ONHAN, Gençlik Spor İl Müdürü Seyit Ahmet BAĞCI, Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İ.Halil TUNÇMEN, Eskisaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni OĞUZ İŞEN, Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Hacı KURUŞ, ve Halk Eğitimi Merkezi Rehberlik Öğretmeni Sezai YILMAZ katıldı.

          İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İş Birliği Komisyonu toplantısının açılış konuşması yapan Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi Özkan komisyonun; ildeki resmî, özel ve sivil toplum kuruluşları ile hayat boyu öğrenme alanında iş birliği ve koordinasyonu sağlamak, etkinlikleri birlikte planlamak ve uygulamaya koymak, hizmet tekrarı ve kaynak israfını önlemek, verimliliği artırmak amacıyla her yıl eylül ve şubat aylarında toplandığını, Halk Eğitimi Merkezlerinde eğitim seviyesi ve cinsiyet farkı gözetmeksizin bireyleri, meslek sahibi, ortak kültürün gönüllü temsilcisi, katılımcı, paylaşımcı ve üretken vatandaş olarak yetiştirmek amacıyla yer ve zamana bağlı olmaksızın genel, mesleki ve teknik eğitim kursları düzenlenir.

           2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında Halk Eğitimi Merkezinin bir çok alanda yaklaşık 1400 civarında kurs açtığı bu kurslara gelen vatandaşların ihtiyaç duydukları alanlarda kendilerini geliştirdiklerini Hasta Yaşlı Bakım, Hızlı Klavye Kullanımı, İşaret Dili, Havuz Suyu  Operatörlüğü, Evde Bakım Hizmetleri, Sürü Yetiştiriciliği, vb. kurslarda aldıkları belge ile iş bulabildiklerini, gelişen ve değişen dünyaya uyum sağlamak için insanların kendilerini sürekli yenilemeleri gerektiğini, Halk Eğitim Merkezlerinin de açtığı kurslarla yetişkin vatandaşlarımıza her konuda yardımcı olduğunu söyledi. İlimizde bulunan Suriyeli vatandaşlarımıza yönelik okuma yazma kurslarının açıldığın, çadır kentte Halk Eğitim bünyesinde meslek kursları açılarak Suriyeli kardeşlerimize hem maddi gelir hem de boş zamanlarını daha iyi değerlendirme imkanı sağlandığını söyledi. 2014-2015 yılında ise daha önceden yapılan faaliyetlerin daha da verimli hale getirerek sürdürülmesi gerektiği, dershanelerin kapatılmasından dolayı YGS, LYS, sınavlarına hazırlanan mezun öğrencilerin halk eğitim bünyesinde yapılacağını belirterek kurslarımızın özellikle 18 yaş ve üzeri bireylere yönelik hazırlanan kurslarımız olduğunu “ sanatın altın bilezik “ olduğunu belirterek açılacak olan kursların mesleğe yönelik olması gerektiğini belirtti. İnsanların bilinçlendirilmesinde de Halk Eğitim Merkezlerimize büyük görev düştüğünü bu noktada ilimizin tüm mahallelerinde özellikle ailelere yönelik Aile Eğitimi kurslarının açılmasının gerekliliği büyük önem arz etmektedir. İlimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde mesleki kurslar açılması, İlimizin tarım ili olduğunu ve yetiştirilen ürünlerin üzüm ürünleri işleme , turşu yapımı , incir , nar, zeytin ve zeytinyağı ürünlerinin yetiştirilmesi ile ilgili kurslar açılması, üretilen ürünler için ambalaj ve paketleme , hediyelik eşya yapımına yönelik kurslar açılması gerektiğini belirterek iş güvenliği ve işçi sağlığı kursunun da  tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapılarak tüm çalışanların bu eğitimi almaları gerektiğini söyledi.

 

 

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.