ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlaması ve İşbirliği Komisyonu Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı

  Toplantı Valilik Toplantı salonunda Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi Özkan beyin başkanlığında bazı kurum ve kuruluşların temcileriyle yapıldı.  
Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlaması ve İşbirliği Komisyonu Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı

2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının değerlendirilmesiyle başlayan toplantı, Halk Eğitim Merkezi Aziz Özbilgiç´in 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi vermesiyle devam etti.

Yapılan sunumda halk eğitimin önemine değinen Aziz Özbilgiç “günümüzde bilim ve teknolojideki hızlı   gelişmeler, toplumun ekonomik, kültürel, siyasal ve toplumsal yapısında   değişmelere neden olmaktadır. Bireylerin bu değişmelere uyum sağlaması,   değişmenin gerektirdiği bilgi, beceri ve değerleri kazanmasını zorunlu   kılmaktadır. Örgün eğitim yoluyla bu değişikliklerin gerektirdiği bilgi ve   beceri, bireylere ancak belli bir yaşa kadar aktarılmaktadır.

Bireyin örgün   eğitim sonrasındaki yaşantısında ve örgün eğitimden yararlanamayan bireylerin bu   değişikliklerin gerektirdiği bilgi ve beceriyi edinebilmesi, örgün eğitim   sonrası eğitimle olanaklıdır. Bu nedenle halk eğitiminin eğitim sistemi   içerisindeki önemi artmıştır. Halk eğitimi etkinlikleri başlangıçta gönüllü   kuruluşlar aracılığı ile yürütülürken, günümüzde devlet desteği ön plana   çıkmıştır. Bu desteğin yeterli olmamasına karşın, halk eğitimi artık toplumun   büyük bölümüne hizmet vermektedir” dedi. 

Konuşmasının devamında 2014 yılında toplamda 837 kursun açıldığını ve bu kurslara 15950 kursiyerin kayıt yaptığını belirtti. Halı-kilim dokuma, dikiş-nakış, cam boyama, resim, okuma-yazma, güzellik ve saç bakım, halk oyunları, ney, model uçak, bilgisayar, dart, masa tenisi ve destekleyici ve yetiştirici kurslar olmak üzere bir çok alanda kursların açıldığını belirtti. Yine bu kapsamda 2015 yılı içerisinde de bir çok alanda kursların açılacağını belirterek bu yıl destekleyici ve yetiştirici kurslara daha fazla önem verileceğini gerek okullarımızda gerekse Adıyaman Belediyemizin bize tahsis etmiş olduğu bazı mahallelerde bulunan Bilgi Evlerinde de bu kursların verileceğini söyledi. 

Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi Özkan ise konuşmasında “Hayat Boyu Öğrenme” kelimesinin kendisini çok etkilediğini belirterek hepimiz hayatımızın her safhasında yeni birşeyler öğrenmeye muhtacız dedi. Bu nedenle açılan her kurs bizim hayatımıza yaşantımıza yeni şeyler katmalı dedi. 

Açılan kurslarda kursiyerler tarafından yapılan ve toplantıya getirilen yemeni, halı ve kilime de değinerek vatandaşlarımızın, ilimize ziyarete gelen misafirlerin ve turistlerin bunları satın alması için  ne yapılması gerektiği hakkında katılımcılardan bilgi aldı. Yine gerek yapılan ürünlerin teşhiri, pazarlanması ve kolay ulaşılabilir olması için ne yapılması gerektiği hakkında da  bilgi aldı. Sonuçta bazı kurslara katılımcılar yeni iş imkanının sağlanması için katılmaktadır. Bu nedenle açılan kurslarımızda kursiyerlerimiz tam manasıyla yeterince donatılmalı ve açılan kursların vatandaşlar için yeni iş imkanı oluşturmasına katkı sağlayacak kursların açılmasına daha fazla önem verilmeli dedi. 

Toplantı, katılımcıların görüş ve önerilerinin alınmasıyla sona erdi.

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.