ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

ADIYAMAN´DA 2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ 

 

Adıyaman´da, Malazgirt Özel Eğitim Uygulama Okulunun organize ettiği 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü´ Gölbaşı Caddesinde  kortej yürüyüşü ve Halk Eğitim Merkezi salonunda etkinlikler düzenledi. 

Mimar Sinan Kültür Parkı önünden başlatılan yürüyüşe;   Vali Yardımcısı Bedir Deveci, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, Aile ve Sosyal Hizmetler Çalışma  il Müdürü Fehmi Çelik, Gençlik ve Spor Bakanligi Il Müdürü Fikret Keles, Müdür Yardımlari, Şube Müdürleri, okul müdürleri, STK Temsilcileri , öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

Etkinlik kapsaminda  "Birlikte Aşalım Tüm Engelleri" sloganı ile Otizmlileri anlamak ve farkındalığı artırmaj amacıyla mavi renkli balonlar gökyüzüne bırakıldı.

Otizm Farkındalık etkinlikleri çerçevesinde Malazgirt Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Adıyamanda bulunan diğer özel eğitim okullarının hazırlamış olduğu sergi ve stant gezisi ile devam edildi.

Adıyaman Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen programda   günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul Müdürü Mehmet Taşkın yaptı. Taşkın,  yaygın gelişimsel bozukluklar içinde en bilinenin otizm olduğunu belirterek, otizm tanısı olan çocukların ev, okul ve sosyal çevresi farklı boyutlarıyla etkilendiğinden bu çocukların innovatif yaklaşımlar doğrultusunda yaşamlarının kolaylaştırılması ve topluma kazandırılmalarında multidisipliner bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Günümüz dünyasında en önemli kavramlardan birinin farkındalık kavramı olduğu dile getirilen toplantıda  otizme dikkat çekmek, toplumun farkındalık düzeyini artırmak ve otizmin hastalık değil farkındalık olduğuna dikkat çekmekle olabileceği belirtildi.

 

Programda Malazgirt Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin ve öğretmenlerinin otizmli  çocukların becerilerinin de ölçülebildiği  etkinlikleri sunmalari öğretmenlerin emeklerini görmek açısından kayda değer önemli etkinliklerdi.

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.