ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin 93.Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı

Tüm yurtta kutlamalarına başlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Adıyaman’da da Vali Abdullah Erin’in Valilik Makamında tebrikatları kabulü ile başladı. Tebrikat Töreni sonrası 29 Ekim kutlamaları, Adıyaman Hükümet Konağı önünde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. 
Cumhuriyetimizin 93.Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı

Hükümet Konağı önündeki tören alanına gelen Vali Abdullah Erin, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ile birlikte vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Mesajı okundu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gönderdiği mesajda, “Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ilan edilen, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıl dönümüdür. Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırmıştır. Bu büyük zaferin ardından, 29 Ekim 1923’te, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesi ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduk. Cumhuriyeti, 2 bin 200 yıllık devlet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasının, o günün zor şartlarında elde edilmiş bir kazanımı olarak görüyorum. Türkiye Cumhuriyeti, 93 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, bilhassa son dönemdeki atılımlar sayesinde, bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmış bir devlettir. Türkiye, büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, temel insani değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla, bölgesinde ve dünyada bir ilham kaynağı olmayı günümüzde de sürdürmektedir. En son 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar, milletimizin devletiyle ne kadar bütünleştiğini tartışmasız şekilde bir kez daha teyit etmiştir. Milletimiz, yeni işgal girişimlerine karşı da, İstiklal Harbi’ndeki kararlılıkla mücadele edeceğini, o gece tüm dünyaya göstermiştir. FETÖ mensubu hainlerin silahlarına göğsünü siper ederek, özgürlüğüne, demokrasisine, hükümetine ve devletine sahip çıkan milletimizin azmi, Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüne hasrettiğimiz 2023 hedeflerimize ulaşma konusundaki en büyük güvencemizdir. Bu büyük devletin ve bu kahraman milletin Cumhurbaşkanı olmaktan şeref duyuyorum” ifadelerine yer verdi. 

Törende konuşan Adıyaman Valisi Abdullah Erin ise, “Sadece Anadolu coğrafyasının değil, belki de insanlık tarihinin en haksız işgallerinden birini bertaraf etmek için, memleketin dört bir yanında din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı olmaksızın başlatılan İstiklal mücadelemizin bize bıraktığı en önemli miraslardan biri kuşkusuz 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet’tir. Bağımsız ve müstakil yaşama arzusuyla elde edilen bu büyük zaferi, sürekli hale getirmek isteyen ve hedefi, en baştan tam bağımsızlık ve de muasır medeniyetler seviyesini aşma olarak belirleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu hedeflere ancak cumhuriyet ve demokrasi ile varılabileceğini öngörmüştür. Ancak, geçmişten bugüne milletimizi bu hedeften uzaklaştırmak için bazı mihraklar elinden gelen her şeyi yapmaktadır”dedi. 

Milletin azim ve kararlığından başka hiçbir sermayesi olmadan kurulan Türkiye Cumhuriyetinin 93 yılda başta ekonomi olmak üzere sağlık, eğitim ve ulaşım gibi birçok alanda yaptığı atılım ve kalkınma hamleleri ile tüm dünyada hatırı sayılan büyük ve güçlü bir ülke konumuna geldiğini belirten Vali Abdullah Erin, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti, etrafımızda yaşanan bütün olumsuz gelişmelere ve küresel ekonomik krizlere rağmen, demokratik gelişimini ve ekonomik kalkınmasını tamamlayarak bölgesine istikrar ve refah ihraç eden bir ülke haline gelmiştir. Kuşkusuz Türkiye Cumhuriyeti; bugün bir dünya devletidir. Çağın ve dünyanın şartlarına uygun olarak da sürekli değişim ve gelişimini sürdürmektedir. 

Türkiye Cumhuriyetinin büyük bir ruh ve büyük bir medeniyet anlayışıyla inşa edildiğini kaydeden Vali Erin, "Bu Cumhuriyet, bu topraklar üzerinde nefes alıp veren her canlıyı kucaklayacak bir anlayışla teşekkül etmiştir. Bu nedenle bu bayram kimsenin değil, herkesin bayramıdır. Bu Cumhuriyet, İstanbullu’nun olduğu kadar Diyarbakırlı’nın, Tokatlı’nın olduğu kadar Adıyamanlı’nın, çiftçinin olduğu kadar esnafın, şehirlinin olduğu kadar köylünün, zenginin olduğu kadar fakirin de cumhuriyetidir. Bizim, tasada ve kıvançta bir olmayı becerebilen bir halkımız vardır.  Her millette olduğu gibi ülkemizde de doğal bazı farklılıklarımız mevcuttur. Geçmişte bu farklılıklarımızın, ayrılıklara dönüştürülmeye çalışıldığı karanlık günleri ve üzerimizde oynanan kirli oyunları hepimiz çok iyi hatırlıyoruz. Şurası çok açık ki, bugün de birileri birtakım olayları bahane ederek, ülkemizde ve ilimizde kadim kardeşliğimizi sabote etmeye, birlik ve bütünlüğümüzü bozmaya yönelik birtakım kirli oyunlar tezgâhlamaya çalışmaktadır. Ancak, halkımızın sabır ve sağduyusu, ilimizin sahip olduğu hoşgörü ortamı ile bu karanlık odaklar emellerine asla ulaşamayacak ve halkımızın nezdinde itibar kaybederek hüsrana uğrayacaklardır. Bu topraklarda bin yıllık bir medeniyetin varisi olan aziz milletimiz, bu kirli oyunu bozacak güce ve azme sahiptir. Bizi tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan yapan yüksek değerlerimizi daha gür bir sesle yüceltmenin tam zamanıdır”şeklinde konuştu. 

Konuşmasında gençlere de seslenen Vali Abdullah Erin, “Türkiye Cumhuriyetini koruma, yaşatma ve yüceltme görevi; ulusumuzun geleceği ve göz bebeğimiz olan siz gençlere verilmiştir. Yapmanız gereken; bugün bizi biz yapan değerlere sahip çıkarak daha güçlü, daha müreffeh bir Türkiye için azim ve kararlılıkla yılmadan çalışmaktır. Biz, millet olarak size inanıyor ve güveniyoruz. Sizin de, milletimizin bu güvenini, yaşamınız boyunca unutmayacağınıza içtenlikle inanıyoruz. 93. yıldönümünü coşkuyla kutladığımız bu bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, İstiklal Savaşı ve 15 Temmuz kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi saygı ve şükranla anıyor, tüm Adıyamanlı kardeşlerimin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum”ifadelerine yer verdi. 

Vali Abdullah Erin’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen kompozisyon, şiir, resim ve sportif yarışmalarda dereceye giren öğrencilere madalya, sertifikaları ve çeşitli hediyeler verildi. 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı, öğrencilerin şiirler okuması ve resmi geçit töreni ile son buldu.

   

31-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-2016

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.