ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİN ADET TURNA KUŞU PROJE KAPSAMINDA JAPONYA BÜYÜKELÇİLİĞİNE GÖNDERİLDİ

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Japonya´nın TOHOKU bölgesinde meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin anısına 1000 turna kuşu ve duygu dolu düşünceleri yansıtan anı defterini Japonya büyükelçiliğine gönderdi.  
BİN ADET TURNA KUŞU PROJE KAPSAMINDA JAPONYA BÜYÜKELÇİLİĞİNE GÖNDERİLDİ

Japonya Büyükelçiliği ve The Japan Foundation sponsorluğunda CerModern’de gerçekleşecek olan ve sergi süresince Japonya´nın TOHOKU bölgesinde meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin anısına toplanacak olan 1000 turna kuşu yapımında Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 4 okulumuzun (A.C. Yamazaki İlköğretim Okulu, Yunus Emre Ortaokulu, Nene Hatun Anaokulu ve Halide Edip Anaokulu) öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanılıp gönderildi. Gönderilen 1000 turna kuşu Japonya Büyükelçisi tarafından açılışı yapılacak olan ve 11-22 Ekim tarihlerinde CerModern´de "TOHOKU through the eyes of Japanese Photographers / Japon Fotoğrafçıların Vizöründen TOHOKU"  adlı fotoğraf sergisi boyunca sergilenecek.

 İl Milli Eğitim Müdürümüz Mete Kızılkaya, Nene Hatun Anaokulu’nda anaokulu öğrencileriyle bir araya gelerek minik ellerin yapmış olduğu, turna kuşlarını nasıl yaptıklarını izleyerek onlara yardım etti. Kızılkaya yaptığı burada yaptığı konuşmada ‘’11 Mart 2011´de Japonya’nın doğu kıyısında bulunan Tohoku meydanında 9.03 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenler anısına gerçekleşen proje kapsamında, 4 okulumuzda böyle bir proje için öğrencilerimiz 1000 adet turna kuşu yapıyorlar. İlimizin de bu proje kapsamında yer almasının nedeni Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan ve Milli Eğitim Bakanı ve Daire Başkanları tarafından açılışını gerçekleştirdiğimiz İnovasyon Merkezinde bulunan ‘’Origami & Krigami atölyesinin olmasıdır. Ve tıpkı bu çocuklarımızın duygu ve düşüncesi gibi dünyaya barışın, sevginin ve hoşgörünün hüküm sürmesi gerektiğini ve böyle bir hadiselerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. Çocuklarımız yapmış oldukları bu turna kuşlarıyla sadece kâğıttan bir kuş değil adeta elleriyle sevgi, şefkat ve barışı yoğuruyorlar.’’ dedi.

Japonya Büyükelçisi tarafından gönderilen mektup da Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de bu etkinlikte imzası olmasını arzu edildiğini belirtilerek “Anı defteri” ve 1000 turna kuşu kağıdı gönderildi. Gönderilen bu özel kâğıtlar 4 okulumuzun öğrenci ve öğretmenlerince turna kuşu haline getirildi ve etkinlik anısına “Anı defteri” öğrenciler tarafından Türkçe/İngilizce ve Japonca duygularını yazarak geri gönderildi.

Bu etkinlikte ilimizin de içinde olmasının arzu edilme sebebi Milli Eğitim Bakanı, tüm Genel Müdür ve Daire Başkanları tarafından 1 Nisan 2017 tarihinde açılışı gerçekleşen ve Türkiye de bir ilk olma özelliği olan İnovasyon Merkezinde ki 6 atölyeden biri olan “Origami&Krigami Atölyesi”nde yapılan kurs ve etkinliklerdir. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürümüz Mete Kızılkaya Anı defterini doldurarak Turna kuşlarıyla beraber Japonya Büyükelçiliğine gönderdi.

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.