ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Başarılı Velilere Plaket Verildi

 Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen veliler okuyor projesi kapsamında yapılan sınavda başarılı olan velilere plaket verildi.  
Başarılı Velilere Plaket Verildi

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi anasınıfları, anaokulları, ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrencilerimizin velilerine yönelik; okuyan, düşünen, yorumlayan, eleştiren, medeniyetimizin kültürel mirasını değerlendiren, kültürümüzün söz ve yazı varlığını geliştiren, zenginleştiren ve yaygınlaştıran geleceğin kültür elçileri olmak için çaba harcayan, okumayı bir yaşam biçimi haline getiren, çevresiyle kültürel zeminde yeni bağlar kuran bireyler olmasını sağlamak ve onların bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal, edebi ve meslekî gelişimlerine çok yönlü yönlendirilmelerine katkıda bulunmak amacıyla yapılan projeye ilimiz merkez ve merkeze bağlı okullarda gönüllü olarak 14.417 öğrenci velisi katılmış olup proje kapsamında başarılı olan velilere plaket verildi. 

Adıyaman Tpao Konferans  Salonu’nda gerçekleştirilen törene Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi Özkan, Belediye Başkan Yardımcısı, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları,yazar Sait Çamlıca, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Veliler ve Öğrenciler katıldı.

Yapılan törende açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi Özkan, velilere  duyarlılıklarından dolayı  teşekkür  ederek başladığı konuşmasında, eğitimin sadece  okullarda  verilmeyeceğini, tüm  sorumluluğu  öğretmenlere  yükleyerek  başarılı  öğrenci  sahibi  olmanın imkansız  olduğunu,  eğitimin bir  ekip  işi  olduğunu belirterek toplum olarak fazla kitap okuma alışkanlığımız maalesef yok. Bakacak olursanız gelişmiş ülkelere gelişmişliğin temelinde fazla okumak vardır. Ülkelerin gelişmişlikleri kitap okumalarıyla orantılıdır. Bizler çok kitap okumalıyız ki geleceğimizin teminatı olan bu yavrularımızda çok kitap okuya. Yapmış olduğumuz bu projeyle bir nebze de olda siz değerli velilerimizi kitap okumaya teşvik ederek sizlere kitap okuma alışkanlığı kazandırarak ve bu bilinci yavrularımıza aktarmanız. Yaptığımız bu projede velilerimiz olarak göstermiş olduğunuz bu yoğun ilgiden ve katılımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum.Yoğun  ilgi göstermiş  olduğunuz bu projede  öğrencilerimizle birlikte siz değerli velilerimizin de başarılı olmasının gururunu  yaşamaktayız dedi. 

Öğrenci velisi Pınar Özsayın kitap okumanın önemine değinerek yapmış oldukları konuşmasında, 

"İçinde iyi yanı bulunmayacak kadar kötü kitap yoktur." 

"Kitapları seviyor musunuz öyleyse hayatınız boyunca mutlu olacaksınız demektir." 

"Dünyayı yöneten, kalem, mürekkep ve kağıttır." Kitapları bu şekilde ifade etmişlerdir ünlü düşünürler. 

Öncelikle bu etkinliği düzenleyerek bizleri okumaya teşvik eden ilgililere teşekkürlerimi iletmek isterim. Okulumuz Yönetici ve Öğretmenlerine de seçmiş oldukları kitaptan dolayı ayrıca tebrik etmek istiyorum. Kitap okumanın önemini vurgulaması açısından isabetli bir seçim olmuş. Önerilen kitabın konusunun çocuk eğitimiyle ilgili olması biz veliler için yerinde bir karar olarak değerlendiriyorum. 

İyi bir nesil yetiştirmek istiyorsak çocuklarımıza güzel örnek olmamız gerekiyor. Güzel örnek olmak için de bol bol kitap okumak gerekir. Çocuklarımız bizim aynamızdır. Onlara ne verirsek bize onu yansıtırlar. Bu nedenle bizler sürekli kendimizi geliştirmeliyiz. Bunda okumanın rolü çok büyüktür. 

Şüphesiz dinimizin ilk emrinin "oku" olması tesadüf değildir.İlim öğrenmek kadın erkek herkese farzdır. İlim Çin´de bile olsa gidiniz. Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz. Hadisi şerifleri de okumanın önemine vurgu yapmaktadır. Bir millet, eğitim kalitesini yükseltmek istiyorsa kitap okumaya önem vermelidir. Okuduğum kitabın yazarı Sayın Sait ÇAMLICA´NIN "Kitap insanı, İnsan Dünyayı Değiştirir" Sözünü hepimiz rehber edinmeliyiz. Geleceğimiz olan çocuklarımıza bırakabileceğimiz en iyi miras kitap okumaktır. Hepinize bol kitaplı günler diliyorum dedi. 

Yazar Sait Çamlıca, kendisinin de bir öğretmen olduğunu ve öğretmen olmanın önemine ve ayrıcalıklarına değinerek yapmış olduğu konuşmasında günümün büyük çoğunluğu kitap okumakla geçiyor. Kitap okumayı çok seviyorum. Üniversite yıllarım ve askerlik sürecim genelde kitap okuyarak geçti. İş hayatında da okuma alışkanlığımın çok faydasını gördüm. Özel sektörde çalıştığım dönemlerde öğrenci, öğretmen ve veli seminerleri vermeye başladım. 2008 yılından itibaren İstanbul merkezli olmak üzere Anadolunun birçok şehrinde ve Avrupa’da gurbetçilere eğitim semineri vermeye çalışıyorum. Paylaşmak beni rahatlatıyor. Onlar dinlemeye devam ettikçe  ben konuşmaya devam edeceğim. "Kitap insanı, insan dünyayı değiştirir" sözünü kendime rehber edindim. Anne-babamdan bana kalmış en güzel miraslardan bir tanesi de okuma alışkanlığıdır. İnsani esaretinin temel nedeninin cehalet olduğuna inandığım için okumaya ve okutmaya devam edeceğim, esaret zincirleri kırılıncaya kadar. 

Ben hem okuyorum hem yazıyorum hem de konuşuyorum. 

Yazdıklarım okunmaya devam ettikçe ben yazmaya devam edeceğim. 

Ben konuşurken kitleler dinlemeye devam ettikçe ben konuşmaya devam edeceğim. 

Okunmaktan vazgeçildiğim zaman yazmaya, dinlenmekten vazgeçildiğim zaman konuşmaya ara veririm. Ama asla okumaya ara vermem. 

Çünkü beni kimse esir alamaz. 

Okumak özgürlüktür. 

Okumanın mutluluğunu ve özgürlüğünü yaşamayı seven insanlarla sohbet etmekten keyif alıyorum. 

Okuyorsanız, görüşebilmek temennisiyle... 

Program  sonunda başarılı  velilere  plaket verilmesinden  sonra  toplu  halde  çekilen fotoğraf  ile  son buldu. 

03-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-201603-06-2016

 

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.