ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ADIYAMAN MİLLİ EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI BAKAN İSMET YILMAZ BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  İlimizi çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere gelen Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz, ziyaret programı kapsamında Adıyaman Valiliğinde düzenlenen Adıyaman Milli Eğitim Değerlendirme toplantısına katıldı.      
ADIYAMAN MİLLİ EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI BAKAN İSMET YILMAZ BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz Başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Milli Eğitim Değerlendirme Toplantısına Vali Abdullah Erin, TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Adnan Boynukara, Halil İbrahim Fırat, Salih Fırat, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ve Milli Eğitim Bakanlığı Bürokratları, Milli Eğitim Müdürümüz Mete Kızılkaya ile Milli Eğitim Müdürlüğümüz Yöneticileri katıldı.  

Yapılan değerlendirme toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz, önümüzdeki dönemde ikili eğitimi kaldıracaklarını ve okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceklerimi söyledi. 

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Adıyaman’da derslik başına düşen öğrenci sayısı 2002 yılında 40 iken bu gün 27’dir. Ancak hala ikili eğitim yapan okullarımız var. Oranı çok düşük olmasına rağmen birleştirilmiş sınıflar var. Başbakanımızın talimatı var. Önümüzdeki dönemde ikili eğitimi kaldıracağız, okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceğiz. Okul öncesi eğitimde de Adıyaman Türkiye ortalamasıyla aynı seviyededir. 2019 yılı sonuna kadar Adıyaman’da hem ikili eğitimi kaldıracağız hem de okul öncesi eğitimde zorunlu eğitim kapsamına alacağız. Şuanda Adıyaman’da 80 milyonluk yatırımımız var. Yeni yatırım programında 81 milyonluk yatırım devam ediyor. Adıyaman merkezdeki bir okulun Biraralık Okulunu Belediyeye devredeceğiz. Belediyemiz bu okulun yerine bir okul bir de halk eğitim merkezi yaptıracak. Bu yatırımlara ilave olarak merkeze ve Kahta’ya bu yıl içerisinde iki tane liseyi yapacağız" dedi. 

 

Bakan Yılmaz, "Lisede ikili eğitimde sorun yok. İlkokulda var. İl Özel İdaresinden 16 milyon TL ilköğretim için ayrılmıştır. 2002 yılına göre kıyaslarsak çok iyi konumdayız. Takım ruhu içerisinde eğitim ile ilgili sorunları çözeceğiz. Yine üniversitemizin 2006 yılında kurulmasına rağmen öğrenci sayısının 20 bine ulaşmasından çok memnunuz. Adıyaman Yüksek Öğretime Geçişte Türkiye ortalamasının üzerindedir. Birleştirilmiş sınıflar eskiden yüzde 27 iken şuan yüzde 5’e düştü. Adıyaman’da eğitim geçmişe göre çok iyi boyuttadır. Hedefimiz mevcut eğitimin daha ileriye götürmektir" diye konuştu.

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.