ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmenlerle Tanışma Toplantısı Yapıldı

Geçtiğimiz Şubat ayında ataması yapılan ve Aday öğretmenlik sürecini ilimizde geçirecek öğretmenlere yönelik toplantı düzenlendi.
Aday Öğretmenlerle Tanışma Toplantısı Yapıldı

Toplantı Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda Vali Mahmut Demirtaş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi Özkan, ATSO Başkanı Mustafa Uslu, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile aday öğretmenler katıldı.

Merkez ve ilçelerde görev yapan aday öğretmenlerin katıldığı toplantı, Adıyaman İlinin tanıtım videosu başladı. Ardından Esentepe Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Ali Pektaş, Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi Özkan ve Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ın konuşmaları ile devam etti. Proğram sonrası davetlilere çeşitli ikramlar yapılarak ardından “İki Dil Bir Bavul” filmi izlenerek program son buldu.

Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi Özkan konuşmasında il genelinde 8.300 öğretmenin görev yaptığını belirterek, geçtiğimiz Şubat ayında ilimize atanan öğretmen sayısı 520’dir. Ancak, ilimizde uygulanan programa katılan  aday öğretmen sayısı 371’dir. Öğretmenlik mesleğinde iki şey çok önemlidir. Birincisi fedakarlık, ikincisi ise sevdadır” dedi. 

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise yapmış olduğu konuşmasında, geçtiğimiz Şubat ayında ilimize atanan ve 6 aylık adaylık sürecini Adıyaman’da geçirecek 371 aday öğretmenle bir araya gelerek, geleceğin Türkiye’sinin öğretmenlerin eliyle şekillenecektir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez uygulanan Aday Öğretmenleri Yetiştirme Programı kapsamında Adıyaman’daki 371 aday öğretmen, tanışma toplantısında bir araya geldi. 

 

Göreve yeni atanan aday öğretmenleri tebrik ederek konuşmasına başlayan Vali Mahmut Demirtaş, aday öğretmenlere seslenerek, “Öğretmenlik dünyanın en kutsal ve özveri gerektiren mesleklerden biridir. Bu nedenle mesleğinizle ne kadar iftihar etseniz azdır. Aramızda ülkemizin çeşitli illerinde yeni atanan öğretmen arkadaşlarımız bulunmaktadır. Onlara da yeni görevlerinde başarılar diliyorum”dedi.

 

Adıyaman’a atanan öğretmenlerin çok şanslı olduğunu dile getiren Vali Demirtaş, ülkemizin her bölgesi ayrı bir güzelliğe sahiptir. Ancak şunun gururla ifade edebilirim ki, Adıyaman gibi bir kente öğretmen olarak atandığınız için son derece şanslısınız. Adıyamanlıların samimiyeti ve misafirperverliği sizleri bu kente bağlayacaktır. 6 aylık bir ön hazırlıktan sonra öğretmenliğe geçeceksiniz. Usta-Çırak ilişkisiyle deneyimli öğretmenlerimizden eğitimler alacak, onların nezaretinde derslere gireceksiniz. Bugüne kadar öğrendiklerinizle bilgileriniz artırdınız, bundan sonra yaptıklarınızla da tecrübelerinizi çoğaltacaksınız. Unutmayın ki geleceğin büyük Türkiye’si sizin ellerinizle şekillenecektir.

Çocuklara bilim ve fennin yanı sıra milli ve manevi değerlerinde verilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Demirtaş, “Çocuklarımıza bilim ve fen kadar değerli olan milli ve manevi değerleri de ihmal etmeyiniz. Bu toplumdaki her bireyin bir öğretmenin elinde geçtiği gerçeğini unutmamalıyız.  Dolayısıyla toplumda olumsuz davranışlar sergileyen insanların da bu sıralarda eğitim gördüğünü düşünerek görevinizi layıkıyla yerine getirmelisiniz. 

Öğretmenlerin toplumda insan yetiştiren rol model insanlar olduğunu hatırlatan Vali Mahmut Demirtaş, “Biliyorsunuz ki öğretmenlik aynı zamanda bir sahne mesleğidir. Öğretmenlerimiz her yönüyle örnek olmalıdır. Çünkü öğretmen, o minik beyinler için rol modeldir. Giyimimize, kuşamımıza, konuşmamıza ve tavırlarımıza dikkat edeceğiz. Bütün bunların sonunda öğrencilerinizin gözünde hissedeceğiniz ışıltı ve ondan alacağınız haz, sizleri çok mutlu edecektir. İnanıyorum ki, dünyanın en huzurlu ve mutlu insanı görevini hakkıyla yaptığına inanan, vicdanı rahat olan insandır”dedi.

 

 Adıyaman’ın eğitim alanında son yıllarda çok önemli yatırımlara ev sahipliği yaptığını kaydeden Vali Demirtaş, “Adıyaman’da göreve başladığımda en çok önem verdiğim konu eğitim olmuştur. Bu amaçla, son 3,5 yılda Adıyaman’da eğitim seviyesini daha üst noktalara getirmek ve eğitimde fiziki problemleri çözmek adına çok ciddi çalışmalar başlattık ve önemli mesafeler kaydettik. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha nezih ortamlarda okuyabilmelerin sağlamak amacıyla son üç buçuk yılda ilimiz genelinde 1.300 yeni derslik ve 2.402 öğrenci kapasiteli pansiyonlarımızın temelin attık. Bunların büyük bir kısmı tamamlandı çok az bir kısmının ise inşaatları devam etmektedir”dedi.

 

Öğretmenlere yeni Öğretmen Evi müjdesini de veren Vali Mahmut Demirtaş, “Malumunuz ilimizdeki öğretmenevi ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde değil. Bu nedenle siz değerli öğretmenlerimizin daha konforlu bir ortamda bir araya gelerek hoşça vakit geçirebilmenizi sağlamak amacıyla ilimiz merkezde beş yıldızlı otel konforunda 220 yataklı bir Hizmetiçi Eğitim Merkezi inşa edeceğiz. Bu merkez bütün sosyal donatılarıyla aynı zamanda öğretmen evi hizmeti de verecektir. Bu merkezin öğretmenlerimize ve Adıyaman’daki eğitim camiasına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bütün bu çalışmalara sizlerinde gayretleri eklenince Adıyaman’da eğitim ve öğretim seviyesini daha iyi noktalara taşıyacağımıza inanıyorum. Bizler, görevimizi iyi yaparsak yarının Adıyaman’ı ve Türkiye’si bugünkünden çok daha güzel olacaktır. Üstelendiğiniz bu kutsal görevin sizleri için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum”dedi. 

 

14-03-201614-03-201614-03-201614-03-2016

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.