ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Okullar Hayat Olsun” Projesinde Türkiye Birincisi Olduk

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü”nün “Okullar Hayat Olsun” projesi kapsamında 2013 ve öncesi ilimiz Halk Eğitim Müdürlüğünce açılan kurslardan belge alan  kursiyer sayısının nüfusa oranına göre sıralamasında Adıyaman-Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz  Türkiye genelinde 1. oldu.  
“Okullar Hayat Olsun” Projesinde Türkiye Birincisi Olduk

            “Okullar Hayat Olsun” projesi kapsamında kurslarda başarı gösteren milli eğitim müdürlükleri ve halk eğitim müdürlüklerine İstanbul Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde yapılan törenle  ödül verildi. Müsteşar yardımcımız Muhterem KURT’un da katılımıyla gerçekleştirilen programda ödülümüzü ilimiz adına Şube Müdürümüz Cevdet ÖZER almıştır. 

        İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz proje çalışmaları ile ilgili olarak; 

 •  “Kız Çocukların Okullaştırılması (KEP)”; Okula gitmeyen veya okulu terk etme riski bulunan kız çocuklarının okula kazandırılması ile ilgili çalışmalar,

 • “Ev Merkezli Eğitim Projesi” (ailelerin ve öğrencilerin evde ziyaret edilerek ev ortamlarının incelenmesi, gerekli eğitim desteğinin verilmesi),

 • “Çocuğumla Okuldayım Projesi” (Anne ve babaların okul ziyareti, rehber öğretmenlerin aileleri bilgilendirmesi),

 • “Kaygımı Geçtim Mesleğimi Seçtim Projesi” (Ortaokul 8. Sınıf ve lise 12. Sınıfta sınava giren öğrencilere bilgilendirme çalışması),

 • “Bu Benim Eserim Projesi” (Öğrenciler tarafından hazırlanan eserler, bilim şenliği isimli etkinlikle sergilenmesi),

 • “Mobil Anaokulu Projesi” (Dezavantajlı durumdaki aile çocuklarının okul öncesi eğitime kazandırılması, anasınıfı olmayan bölgelerde eğitim faaliyeti verilmesi amacı ile bir otobüs tahsis edilmiş olup, eğitim-öğretime devam etmiştir.)

 • “On Dakikanı Bana Ayır Okuma Kampanyası” (Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacı ile her gün okullarda ve derslerde en az on dakika okuma kampanyaları düzenlenmiştir.)

 • Adıyaman Valiliği, Çevre Orman İl Müdürlüğü ve Adıyaman Belediyesi ile proje hakkında uygulamaya yönelik işbirliği protokolleri düzenlenerek okullardan gelen örnek paylaşımlar yapılarak, fiziki imkân ve personel yeterlikleri bağlamında Adıyaman Merkez ve bağlı ilçelerden yer alan okulların kütüphane, bilgisayar teknolojisi sınıfları, okul bahçeleri gibi imkânlardan halkın/yetişkinlerin faydalanabilmeleri yönünden çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Okul bahçelerinin güzelleştirilmesini ve projenin amaçlarına uygun olarak hayata dönüştürebilmesi hususunda; Kâhta, Gölbaşı, Besni, Çelikhan, Gerger, Samsat, Tut ve Sincik ilçelerinde İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile ilçe Belediyeleri ve Orman İşletme Şeflikleri arasında iş birliği çalışmaları yürütülmüştür/yürütülmektedir.

   

  Proje kapsamında açılan kurslardan bazıları,

 • Kuran, Arapça , Osmanlıca , ve Değerler Eğitimi kursları,

 • Teog sınavına yönelik hazırlık kursları,

 • Okullarımızda YGS ve LYS’ye yönelik hazırlık kursları,

 • Okuma kursları…

 

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.