ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Adıyaman Kodluyor” Projesi Bilgilendirme Toplantısı

Şehit Fazıl Gürs İmam Hatip Ortaokulunda  Milli Eğitim Müdürümüz Mete Kızılkaya’nın Başkanlığında, Müdürlüğümüz Arge Biriminde görevli personellerimiz ile  Merkez ve Merkeze bağlı okullarımızda görev yapan Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerimizin katılımı ile “Adıyaman Kodluyor” projesi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.  
“Adıyaman Kodluyor” Projesi Bilgilendirme Toplantısı

Toplantıda, Mevlana Ortaokulu ile Yeşilyurt Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde pilot olarak uygulanan projenin, 2016-2017 eğitim öğretim döneminin ikinci yarısında Adıyaman’daki tüm okullarda uygulanması için yapılacak çalışmalar hakkında genel bilgilendirilme yapıldı.

Yeşilyurt Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Öğretmeni Orhan Güneş tarafından genel bilgilendirilmenin yapıldığı toplantıda, analiz sınıfları ve yazılım merkezlerinin oluşturulacağı belirtildi. Analiz sınıflarında çapraz öğrenme modeline uygun beceriler kazandırma, analitik düşünme becerisi kazandırma, problemleri basamaklandırabilme, çözüme götürecek alternatif yollar geliştirme ve pratik işlem becerisini geliştirmesinin amaçlandığı belirtildi. Projenin asıl amacı ilimizin ihtiyacı olan, yazılım eğitimi vermek, temel ve ileri yazılım konusunda altyapı oluşturmak, öğrencileri meslek seçimlerinde bugüne kadar farkında olmadıkları alternatif alanlara yönlendirmek, öğrencilere proje eksenli çalışma ve ürün ortaya koyma fırsatı tanımaktır. Temel yazılım eğitiminin yanı sıra ileri yazılım eğitiminde web programcılığı, görsel programlama, mobil yazılım programcılığı öğrenileceği belirtildi. 

Milli Eğitim Müdürümüz Mete Kızılkaya ise, bu projeyle Adıyaman’da teknolojiye yakın gençler yetiştirmeyi amaçladıklarını belirterek şöyle devam etti. "Hayatımızın birçok alanında kullandığımız akıllı teknolojiler, okullarda farklı uygulamalarla karşımıza çıkıyor. Akıllı tahtalar, tabletler, bilgisayarlar. Artık yazılımlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Biz bu projeyle öncelikli olarak ortaokul 5. ve  lise 9. sınıf seviyesinde yazılım eğitimi vermek istiyoruz. Çocuklarımız bilgisayar yazılım programcılığının ilk aşamasında algoritmayı öğrenecekler. Algoritma arkasında da temel yazılım işlemlerini öğrenecekler. Bunu tüm okullara yayacağız. Projeye katılan çocuklarımız ileride Adıyaman’a büyük katkı sağlayacaktır. Bu çocuklarımız ileriki aşamalarda tabletlerine, bilgisayarlarına, telefonlarına yazılım yapabilecekler. Biz bu projeye ilimizin tamamına yaymak istiyoruz. Bunun için de sizlerden destek bekliyoruz” dedi.

26-12-201626-12-201626-12-201626-12-2016

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.