ADIYAMAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’nin kuruluşunun 95. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman’da da çeşitli etkinliklerle coşkulu bir şekilde kutlandı.  
23 Nisan Coşkuyla Kutlandı

Hava şartları nedeniyle Kapalı Spor Salonunda kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törene Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Garnizon Komutanı Albay İbrahim Koyuer, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Vali Yardımcıları Murat Süzen, Levent Öztin,Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi Özkan, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi Özkan yaptı. Konuşmasında Milli Egemenliğe değinerek şunları söyledi;" 23 Nisan 1920, Büyük Türkiye Cumhuriyetinin temelinin atıldığı gündür. Ölmek üzere olan hasta bir adamın şahlanıp bütün dünyaya ben ölmedim, ölmeyeceğim dediği gündür. 23 Nisan 1920, Tarihi boyunca hiçbir zaman esaret altında yaşamamış yüce Türk milletinin yedi düvele karşı durduğu gündür.

19 Mayıs 1919’da başlayan kurtuluş mücadelesinin en zor günlerinde 23 Nisan 1920’de Ankara’daki Ulus Meydanı’nda bir güneş gibi doğan Büyük Millet Meclisi umudu kırılmış bir millete umut olmuştur. Hedef bellidir: “Milli Egemenlik ve tam bağımsızlık.” Önceleri Kuvay-i Milliye daha sonra düzenli ordusuyla, Büyük Millet Meclisi önderliğinde, sönmeye yüz tutmuş bağımsızlık ateşi, yeniden alevlenmiş 30 Ağustos 1922’de zafer Türk milletinin olmuştur.

Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı bu önemli gün aynı zamanda bütün dünya çocuklarının katıldığı çok büyük bir şenliktir. Bu bayram dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve tüm insanların barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkı sağlayan bir bayramdır.

Bu bayram sayesinde farklı milletlere mensup çocuklarla barış köprüleri kurulmakta, çocuklar, bu bayramda gösterdikleri kardeşlikle tüm dünya ülkelerine ve büyüklerine çok güzel mesajlar vermektedirler. Onlar bugünün küçükleri yarının büyükleridir. Onlar “Küçük hanımlar küçük beylerdir.” Ve bütün dünyanın geleceği onların elindedir. Onlara verdiğimiz önem geleceğimize verdiğimiz önemi gösterir.

Sizler biz büyüklerin varlık sebebi, umudu, sevinci, yarınlara uzattığı elsiniz. Bugün ülkemizde hür ve müreffeh bir şeklikle yaşıyorsak bu, öncelikle Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK ve geçmişte onun gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefine ulaşmak için dur durak ve yorulmak bilmeden çalışan öğretmenlerimiz sayesindedir. Geleceğimizi imar edecek sizleri de  yetiştiren aynı şuur ve anlayışla hareket eden  bugünkü öğretmenlerimizdir. Sizleri, büyük fedakarlıklar göstererek yeri geldiğinde gecesini gündüzüne katan bir azimle çalışarak sevgi,  saygı ve hoşgörü ortamlarında, demokratik bilinç ve inançla yetiştiren; ilim, irfan, ahlak  ve onur mümessili ve aktarıcısı öğretmenlerimizi bu vesileyle tebrik ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm milletimizin Ulusal Egemenlik Bayramını, tüm evlatlarımızın da Çocuk Bayramını kutluyor, başta Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, gazilerimizi ve tüm eğitim şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum.”dedi.

Yapılan konuşmanın ardından coşkulu geçen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında öğrenciler günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yaparak, şiirler okudu, halkoyunları gösterisi yaptı.

Özel Pi Okulları, Altınşehir Anaokulu, Mustafa Yücel Özbilgin İlkokulu, ve Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencilerinin gösterileri ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü öğrencilerinin minikler kategorisinde hazırladıkları jimnastik gösterisi törene ayrı bir renk kattı. 

Yapılan gösterilerin ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haftası etkinlikleri kapsamında açılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere İl Protokolü tarafından ödülleri verildi.

 

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Binası. Kat3 02100/ADIYAMAN - 0416 216 10 21 0416 216 48 76 0416 216 11 81

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.